Japonský výrobce automobilů Nissan Motor uvažuje o prodeji svých dvou továren v Evropě. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Automobilka řeší budoucnost závodů v Británii a Španělsku kvůli klesajícímu prodeji na evropském trhu a tlaku na přechod k vozům s elektrickým pohonem.

Zdroje uvedly, že možné varianty zahrnují prodej jedné či obou továren. Dodaly, že mezi potenciální kupce by mohly patřit čínské automobilky. Podle mluvčí Nissanu nicméně zatím žádný plán na prodej evropských továren neexistuje.

Nissan se v poslední době potýká se slabou poptávkou, růstem nákladů a negativními důsledky obvinění bývalého předsedy správní rady Carlose Ghosna z finančních deliktů. Automobilka v červenci oznámila, že hodlá zrušit 12 500 pracovních míst, což odpovídá zhruba devíti procentům její celkové pracovní síly.

Podle zdrojů hodlá Nissan nyní své aktivity soustředit na Japonsko, Čínu a Spojené státy. Podíl automobilky na evropském trhu letos klesl na 2,5 procenta, firma navíc stejně jako konkurenti čelí silnému tlaku evropských regulátorů na snižování emisí. Podle zdrojů Nissan zvažuje, že zaměří své evropské výrobní aktivity na elektromobily a auta se spalovacím motorem bude do Evropy dovážet z Japonska, píše agentura Bloomberg.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru