Česká spořitelna za letošní první tři čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 9,5 procenta na 13 miliard korun. Provozní zisk stoupl o 11,8 procenta na 16,8 miliardy korun, provozní výnosy vzrostly o 8,3 procenta na 31,1 miliardy korun. Vyplývá to z konsolidovaných výsledků hospodaření, které spořitelna zveřejnila na svých internetových stránkách.

Největším přispěvatelem k nárůstu provozního zisku byl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody, uvedla spořitelna. Růst zisku podpořilo podle banky také zvýšení úrokových sazeb České národní banky, čistý výnos z poplatků a provizí a také čistý zisk z obchodních operací. "Dařilo se nám zlepšovat i naši efektivitu, což se promítlo do dalšího zlepšení poměru nákladů a výnosů," podotkl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

"Česká spořitelna ve středu spíše překvapila pokračujícím nárůstem zisku a ostatních podstatných ukazatelů. Míra zlepšování je mírně lepší než ve středu reportující Erste Group. Spořitelna tedy dále potvrzuje, že je premiantem v rámci její skupiny," řekl ČTK analytik Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Nicméně je podle něj vidět, že tempo růstů úvěrů dále klesá. "Těžko si představit další roky s růstem zisku o desetinu v prostředí konce růstu korunových úrokových sazeb, nadále záporných eurových sazeb, nástupu Fintechu a ekonomického zpomalování v Německu a Česku," dodal Dohnal.

Čistý úrokový výnos banka meziročně zvýšila o 10,2 procenta na 22,2 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí za tři čtvrtletí letošního roku proti stejnému období loni vzrostl o 4,1 procenta na 6,6 miliardy korun. Čistý zisk z obchodních operací v meziročním porovnání stoupl o 22,3 procenta na dvě miliardy korun.

Provozní náklady se sice meziročně zvýšily o 4,5 procenta na 14,3 miliardy korun, jejich poměr k provozním výnosům se ale zlepšil na 46 procent z loňských 47,7 procenta. Konsolidovaná bilanční suma 1,57 bilionu korun ke konci září byla proti závěru loňského roku vyšší o 10,3 procenta.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů, kterých měla ke konci září 4,6 milionu. Vlastníkem České spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která patří ke klíčovým hráčům na bankovním trhu střední a východní Evropy.

Mateřské Erste Group zisk mírně klesl

Rakouské bankovní skupině Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, za devět měsíců letošního roku mírně klesl čistý zisk o 0,4 procenta na 1,223 miliardy eur (31,2 miliardy korun). Provozní zisk však stoupl a banka současně potvrdila výhled na celý letošní rok.

Provozní zisk se zvýšil o 12 procent na 2,23 miliardy eur. Provozní výnosy vzrostly o 5,8 procenta na 5,39 miliardy eur.

Čisté úrokové výnosy stouply o 4,3 procenta na 3,52 miliardy eur, hlavně díky České republice, Rumunsku a Maďarsku. Výnosy z poplatků se zvýšily o 3,7 procenta na 1,48 miliardy eur.

Odcházející generální ředitel Andreas Treichl označil výsledky skupiny za dobré. "Na konci roku rezignuji na funkci generálního ředitele a bylo mi ctí sloužit po dobu 25 rozmanitých let v představenstvu této skupiny, na počátku s asi 3000 zaměstnanci v Rakousku a nyní s přibližně 47 tisíci zaměstnanci ve střední a východní Evropě," uvedl Treichl v prohlášení. "Jsem rád, že se s vámi mohu rozloučit velmi pozitivním výsledkem," dodal s tím, že na všech hlavních trzích rostou úvěry a také se nemění trend u vkladů.

Česká spořitelna za letošní první tři čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 9,5 procenta na 13 miliard korun. Provozní zisk stoupl o 11,8 procenta na 16,8 miliardy korun, provozní výnosy vzrostly o 8,3 procenta na 31,1 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru