Ryanairu ve druhém finančním čtvrtletí stoupl čistý zisk o osm procent na 910 milionů eur (23,2 miliardy korun) a překonal odhady. Vzrostly i tržby. Irská nízkonákladová letecká společnost ale podle svého pondělního oznámení kvůli problémům s Boeingy 737 Max a nejasnostem kolem brexitu snižuje odhad svého celoročního zisku i počtu přepravených pasažérů.

Související

Nově firma očekává za celý fiskální rok, který uzavře na konci března, zisk v rozmezí 800 až 900 milionů eur, zatímco dříve odhadovala zisk 750 až 950 milionů eur. Prakticky tedy už nečeká další zisk, ale jak připomněla agentura DPA, bývají letecké společnosti v zimní polovině roku běžně ve ztrátě.

Ryanair předpokládá, že objednané letouny Boeing 737 Max dostane od výrobce nejdříve v březnu nebo dubnu, tedy o dva měsíce později, než uvedl v posledním, červencovém odhadu. V polovině příštího roku by tak aerolinka měla mít v provozu jen 20 těchto strojů namísto v červenci odhadovaných 30, přičemž původní plán počítal na léto 2020 s 58 letouny Max. "Riziko zpoždění narůstá," napsal v pondělním sdělení šéf Ryanairu Michael O'Leary.

Firma proto podle svého vyjádření odhaduje, že za celý fiskální rok přepraví pouze 157 milionů pasažérů. Tedy nikoli 162 milionů, jak doufala v červenci.

Tržby Ryanairu v uplynulém kvartálu meziročně stouply o 12 procent na 3,1 miliardy eur. Za celé první pololetí do konce září činil zisk i přes nárůst počtu přepravených pasažérů 1,15 miliardy eur a byl tak na podobné úrovni jako ve stejném období loňského roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru