Indická ocelárna Tata Steel zruší v Evropě tři tisíce pracovních míst, protože zde bojuje s převisem nabídky na trhu, slabou poptávkou a vysokými náklady. Oznámila to v pondělí společnost. Tata Steel má v Evropě kolem 20 tisíc zaměstnanců.

Tata Steel v červnu zahájila restrukturalizační program, který má posílit její evropské aktivity. Firma zde má závody na produkci surové oceli v Nizozemsku a Walesu a také operace pro další zpracování oceli. Tata uvedla, že žádný ze svých závodů neplánuje zavřít. Jejím cílem je prý ochránit společnost před "obrovským počtem výzev", kterým čelí. Zhruba dvě třetiny zrušených míst budou v kancelářích.

Výrobu oceli v Evropě ohrožuje zahraniční konkurence a vysoké ceny energií. Velké množství dobře placených pracovních míst je tak ohroženo. Evropští oceláři obviňují z přebytku suroviny na trhu Čínu, která je největším producentem oceli na světě. Ta ale tvrdí, že výrazně omezila vlastní kapacitu výroby.

Británie minulý týden uvedla, že čínská ocelárna Jingye podepsala předběžnou dohodu o koupi British Steel, která v květnu vstoupila do nedobrovolné likvidace. Dohoda je politicky důležitá před volbami v Británii, protože pracovní místa se stala důležitým bodem. Pokud bude koupě potvrzena, může to zachránit tisíce pracovních míst.

ArcelorMittal, největší výrobce v Evropě, odstavil z provozu řadu svých závodů.

Tata v pondělí dodala, že náročné tržní podmínky v Evropě se zhoršují kvůli zneužívání regionu jako skládky pro nadbytečné kapacity. Její transformační program v Evropě spuštěný v červnu má za cíl vytvořit jednodušší a štíhlejší organizaci schopnou udržitelného financování vysoké úrovně investic. Plánované změny zahrnují zjednodušení dodavatelských řetězců a používání technologie ke zlepšení efektivity, ale také snižování nákladů na zaměstnanost.

Snaha firmy Tata o zlepšení ziskovosti přišla poté, co ji EU zablokovala plánované vytvoření společného podniku s německou Thyssenkrupp.

Svaz evropského ocelářského průmyslu Eurofer uvedl, že rušení pracovních míst je znepokojujícím trendem způsobeným nadměrnou kapacitou a váhavou poptávkou. Vyzval politiky v EU, aby pomohli stabilizovat evropský trh odvrácením prudkého růstu dovozu a podporou pracovníků v náročné době.