Český start-up Rossum, který využívá umělou inteligenci ke zpracování dokumentů, získal od skupiny investorů 3,5 milionu dolarů, tedy přes 80 milionů korun. Celkem investoři Rossumu poskytli více než 100 milionů korun. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Systém firmy využívá prvky umělé inteligence k automatickému načítání informací z faktur.

"Podstatou naší technologie je takzvané kognitivní vytěžování dat. To funguje úplně jinak než tradiční technologie na trhu, kde se typicky setkáte s nutností ručně vytvářet šablony a pravidla pro jednotlivá pole. My jsme vyvinuli neuronové sítě, které napodobují způsob, jakým hledá informace v dokumentu člověk. Nezáleží jim na konkrétní šabloně dokladu a místo ručního nastavování se samy učí z příkladů," řekl již dříve serveru Lupa.cz technologický šéf Rossumu Petr Baudiš.

"Rossum je zřejmě nejrychleji se učící firma, kterou jsme kdy pomáhali budovat. Zájem o jejich produkt a koncept řešení od velkých firem z celého světa potvrzuje, že i z Prahy se dá vytvořit mimořádná technologie s globálním potenciálem," uvedl Tomáš Matějček z investiční skupiny Miton, která do Rossumu poprvé investovala v roce 2017.

Úspěchu Rossumu si všímá také technologický server TechCrunch. "Cílem Rossumu je spíš než nahrazovat zaměstnance zrychlit práci lidí, poskytnout firmám větší flexibilitu a spolehlivost a pomoci zaměstnancům soustředit svoji pozornost na složitější úkoly nebo úkoly vyžadující kreativitu," popisuje server český start-up.

Rossum založili doktorandi z ČVUT. Technologii firmy používají mimo jiné Kofola, Rohlík.cz, Staropramen, Douglas, EY nebo Twisto.

V první fázi Rossum klientům pomáhá se zpracováním faktur či dodacích listů. Využití jeho systém ale najde i pro jiné dokumenty v účetnictví, logistice či správě nemovitostí.

Aktuální investiční kolo vedl londýnský fond LocalGlobe. Investoval i fond Seedcamp a několik privátních investorů včetně bývalého viceprezidenta Twitteru Elada Gila, který investoval do Airbnb či Pinterestu. Zúčastnili se i původní čeští investoři Miton a StartupYard.