Zaměstnancům otrokovického výrobce pneumatik Continental Barum vzrostou příští rok mzdy o sedm procent. Vedení společnosti a odborová organizace dnes podepsaly dodatek kolektivní smlouvy na rok 2020, informovala ve čtvrtek ČTK v tiskové zprávě mluvčí společnosti Regina Feiferlíková.

Loni vyjednali odboráři zvýšení mezd o osm procent. Continental Barum je největším zaměstnavatelem v kraji, ve firmě pracuje asi 5000 lidí.

"Zásadní úpravou v roce 2020 bude nárůst mzdových tarifů o sedm procent v tarifní i nadtarifní části včetně individuální prémie. Dodatek kolektivní smlouvy také obsahuje navýšení příplatků ke mzdě, především se jedná o příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí, za práci v odpolední směně a za práci o sobotách a nedělích. Novinkou je finanční kompenzace při ukončení pracovního poměru z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti. Výše této částky se odvíjí od odpracovaných let ve firmě," uvedla mluvčí.

Navýšil se také měsíční příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření o 25 procent. "Pravidelný příspěvek zaměstnavatele tak nyní bude činit 1500 korun měsíčně," uvedla mluvčí.

Průměrná mzda dělnických profesí po započítání 13. a 14. mzdy a dalších bonusů a příplatků v roce 2018 byla 40 256 korun, za celou firmu to bylo 44 902 korun. Průměrná hrubá mzda ve Zlínském kraji v letošním třetím čtvrtletí byla 30 136 korun. Mezi kraji je to druhá nejnižší mzda v České republice.

Společnosti loni mírně klesly tržby bezmála na 55,8 miliardy korun, předloni činily 57,2 miliardy korun. Důvodem poklesu tržeb byla zejména nižší poptávka po osobních pláštích, výroba nákladních plášťů však vzrostla. Společnosti loni také klesl zisk, a to na 3,04 miliardy korun po zdanění, o rok dříve měla zisk 3,59 miliardy korun.