Přední světové banky v letošním roce oznámily největší plány na propuštění za poslední čtyři roky. Více než 50 bank uvedlo, že zruší celkem 77 780 pracovních míst, což je nejvíce od roku 2015, kdy zrušily 91 448 pracovních míst. Banky se snaží snižovat náklady, aby byly lépe schopny čelit zpomalujícímu ekonomickému růstu a přizpůsobily se digitální technologii. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na prohlášení bank a odborů.

Hlavní podíl na propouštění mají banky v Evropě, a to téměř 82 procent. Evropské banky navíc čelí dodatečným nákladům kvůli negativním úrokovým sazbám.

Za posledních šest let, včetně letošního roku, banky oznámily zrušení více než 425 tisíc pracovních míst. Ve skutečnosti je údaj zřejmě ještě vyšší, protože mnoho bank ruší pracovní místa, aniž by své plány zveřejnily.

Související

Největší propouštění letos oznámila německá Deutsche Bank, která plánuje do roku 2022 snížit počet zaměstnanců o 18 tisíc, protože opouští z velké části investiční bankovnictví. Německo je nejvíce roztříštěným velkým bankovním trhem v Evropě a zemí nejvíce vystavenou nepříznivým dopadům negativních úrokových sazeb, protože německé banky vlastní více vkladů než jejich konkurenti v zahraničí. Z dalších evropských bank plánují větší počet zaměstnanců propustit také UniCredit, Santader či Commerzbank.

Banky zřejmě budou oznamovat další redukci počtu zaměstnanců i v příštím roce. Podle informovaných zdrojů o propuštění uvažuje švýcarská firma Julius Baer Group. Média také spekulují, že rušit místa se chystá španělská Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru