České akcie letos stouply podle indexu PX o 13 procent, index končí rok na téměř 1116 bodech. Vyplývá to z pondělních výsledků burzy. Nejziskovější byly akcie mediální skupiny CME, které přidaly 57 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, jež přišly o 15 procent. Loni klesly tuzemské akcie o devět procent, předloni přidaly podle PX 17 procent. V samotné pondělí ztratil index 0,33 procenta. 

"CME nejprve výrazně zlepšilo svoje hospodaření, splatilo značnou část dluhů, trh začal doufat v dividendu. V tom okamžiku se na trh více a více dostávaly zprávy, že celou firmu kupuje PPF. I to krátkodobě pomohlo kurzu akcií firmy," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. U akcií firmy Pegas Nonwovens podle něj investoři nelibě nesli riziko stažení akcií z obchodování.

V případě Monety akcionáři dokázali odmítnout nevýhodnou akvizici od skupiny PPF, vyhnout se bankovní dani a banka dosud odmítá také dobrovolný příspěvek do Národního rozvojového fondu. Kurz jejích akcií v roce 2019 slušně posílil a k tomu akcionáři dostali dividendu. U skupin Erste Bank a VIG se uklidnily obavy o další bankovní daně v zemích východní Evropy, investoři znovu našli zálibu v bankách aktivních v eurozóně, dodal Dohnal.

Akcie ČEZ nadále prodávali zahraniční investoři, kteří mají strach, že vláda prosadí výstavbu jednoho jaderného bloku za 300 miliard korun, tedy za cenu vyšší, než je tržní kapitalizace celé společnosti, a to proti vůli minoritních investorů. Investoři se akcií zbavovali také v důsledku rebalancování indexů a při očekávání zelené politiky Evropské centrální banky. Hospodaření O2 CR se nezměnilo, v některých aspektech i zlepšilo. Klíčové pro kurz jejích akcií byla ovšem absence výkupu vlastních akcií, podotkl analytik.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru