Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zlepšila a její index vystoupil na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Z části je to díky nadějím, že napětí v obchodních vztazích nebude mít na největší evropskou ekonomiku tak zásadní dopad, jak se předpokládalo, mimo jiné díky obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW.

Index důvěry za leden vystoupil na 26,7 bodu z prosincových 10,7 bodu. To je nejvyšší údaj od července 2015. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index vystoupí na 15 bodů.

Prezident institutu Achim Wambach uvedl, že zlepšení nálady mezi investory způsobilo hlavně urovnání obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Obě země v prosinci dojednaly první fázi obchodní dohody, která je zatím největším krokem k vyřešení jejich obchodní války. Ta trvá už asi rok a půl. "To vyvolalo naději, že negativní dopady sporu na německou ekonomiku budou méně výrazné, než se předtím myslelo," uvedl Wambach. USA a Čína patří mezi nejdůležitější vývozní trhy Německa.

Dílčí ukazatel současné ekonomické situace se zlepšil na minus 9,5 bodu z minus 19,9 bodu v předchozím měsíci. Analytici čekali jeho zlepšení pouze na 13,5 bodu.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Předloni růst činil 1,5 procenta. Německá ekonomika, která je největší v Evropě a která má zásadní vliv i na Českou republiku, se potýká se slabší globální poptávkou. Ta má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím přispívá i obchodní spor mezi USA a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Wambach dodal, že výhled proexportně orientované německé ekonomiky se sice zlepšil, hospodářský růst by ale měl zůstat pod dlouhodobým průměrem. Odborníci na obchodní vztahy vyjadřují pochybnosti, zda americko-čínská obchodní dohoda bude automaticky znamenat přínos pro Německo a širší eurozónu.