Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 34 procent na 7,16 bilionu wonů (bezmála 138 miliard korun). Přispěl k tomu přebytek čipů na trhu, který firmu přiměl snížit ceny. Největší světový výrobce paměťových čipů a chytrých telefonů nicméně očekává, že se ceny čipů začnou tento rok zvyšovat.

Pokles provozního zisku odpovídá odhadu společnosti, ale je nižší, než očekávali analytici.

Čistý zisk firmě klesl o 38 procent na 5,2 bilionu wonů. Výnosy klesly o procento na 59,9 bilionu wonů. Také dva poslední údaje odpovídají odhadu společnosti.

Cena paměťových čipů se začala snižovat ke konci roku 2018, kdy klesla poptávka od výrobců datových center. Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou nepříznivě ovlivnila rozhodování o nákupech, což přispělo k tomu, že na trhu vznikl přebytek, upozornila agentura Reuters.

Provozní zisk v klíčové divizi výroby čipů se v posledním kvartálu snížil o více než polovinu na 3,45 bilionu wonů. Divize mobilních telefonů ve stejném období provozní zisk zvýšila téměř o 67 procent na 2,52 bilionu wonů.

Akcie Samsungu od začátku roku asi o šest procent vzrostly. Loni zpevnily o 44 procent. Vyhlídky na uvolnění čínsko-amerického obchodního napětí tehdy vyvolaly naději na oživení v odvětví čipů.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru