Firma AB-Credit ze skupiny Kaprain finančníka Karla Pražáka může získat výlučnou kontrolu ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie). Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom v pátek informoval v tiskové zprávě. Mediální zástupce skupiny Kaprain ČTK řekl, že skupina ve Spolchemii získala díky postupnému odkupu akcií majoritu.

"V důsledku spojení soutěžitelů nedojde k podstatnému narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí je pravomocné," uvedl úřad ve zprávě. ÚOHS neupřesnil, jaké majetkové změny ve Spolchemii nastaly, předmětem jeho zájmu není vlastnická struktura firmy, ale dopad transakce na konkurenční prostředí na trhu.

Mediální zástupce skupiny Kaprain na dotaz ČTK majetkové změny ve Spolchemii potvrdil. "Skupina Kaprain postupně nakoupila od různých prodávajících včetně municipalit akcie v objemu, který jí umožní mít ve společnosti rozhodující vliv," uvedl Ondřej Pechar, který Kaprain zastupuje. Jaký podíl teď Kaprain ve Spolchemii má, ale neupřesnil.

Skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka, který byl téměř 20 let manažerem ve skupině PPF, prostřednictvím své firmy AB-Credit skupovala pohledávky za Spolchemií od roku 2016. Loni v listopadu byl AB-Credit druhým největším akcionářem Spolchemie s 19 procenty. Největší balík akcií, 33 procent, vlastnila společnost Via Chem.

Investiční skupina Kaprain Industrial Holding se od svého vzniku v roce 2013 soustřeďuje na průmysl, nemovitosti a finance. Skupina podle svých internetových stránek obhospodařuje deset miliard korun v aktivech, má osm miliard spolufinancovaných aktiv, v jejím výkonném týmu pracuje deset expertů a v současnosti spravuje 25 běžících investičních projektů.

V průmyslu firma vlastní podíly mimo jiné ve společnostech Nej.cz, Rio Media, AVE CZ odpadové hospodářství a Premium Outlet Prague Airport.

Ústecká Spolchemie je jedním z předních výrobců syntetických pryskyřic v Evropě a její základní sortiment tvoří epoxidové a alkydové pryskyřice, tvrdidla a rozpouštědla, louhy. V roce 2018 měla celkové tržby 6,3 miliardy korun.