Na ministerstvu obrany končí náměstek ministra pro vyzbrojování Filip Říha. Na funkci ve středu rezignoval po dohodě s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). "Šlo o rozhodnutí v návaznosti na události posledních týdnů a nejasnosti kolem medializovaných veřejných zakázek," sdělil HN mluvčí ministerstva Jakub Fajnor.

Ministerstvo obrany bylo poslední měsíc kritizováno kvůli nákupu pasivních radarů Vera NG za 1,5 miliardy korun. Část politiků považovala zakázku za předraženou. A to proto, že před rokem Metnarův úřad informoval vládu o tom, že nákup radarů s příslušenstvím vyjde na 780 milionů korun. Že finální cena bude nakonec vyšší, už ministerstvo vládě ani poslancům před podepsáním smlouvy nesdělilo.

K rozdílné částce oproti skutečnosti došlo proto, že suma vycházela z průzkumu trhu z roku 2015, kdy se počítalo s koupí jiného modelu radaru, a nezapočítala se další nutná výbava. Za toto pochybení už dal Metnar výpověď odpovědnému úředníkovi. Další chyby Metnar předminulý týden na tiskové konferenci k nákupu radarového systému odmítl. Zároveň uvedl, že neměl povinnost při zjištění vyšší ceny informovat znovu vládu a sněmovnu.

Vedle poslanců ze sněmovního výboru pro obranu se na Metnara zlobil kvůli nezvládnuté komunikaci i premiér Andrej Babiš (ANO). "Chybou tohoto nákupu totiž není prodražení, ale hloupý úředník, který nepřemýšlel, a pan ministr si to nepohlídal. Fakt nevím, na co tam má náměstka pro vyzbrojování (Filipa Říhu – pozn. red.)," uvedl Babiš o víkendu na Facebooku.

Podle deníku Právo kritizovali Metnara kvůli zakázce na pasivní radary i poslanci ANO. Na úterním jednání poslaneckého klubu ministrovi vyčetli špatnou komunikaci se sekcí vyzbrojování a vyzvali ho, aby buď sjednal nápravu u Říhy, nebo řešil věc personálně.

K tomu nyní došlo. Řízením sekce pro vyzbrojování byl dočasně pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka. Na nového náměstka vypíše ministerstvo výběrové řízení. "Úkolem nového náměstka bude dohled nad probíhajícími a připravovanými zakázkami, ale i zlepšení externí komunikace, zejména s členy sněmovního výboru pro obranu," uvedl Metnar.

Říhův konec oceňují někteří z poslanců ANO, kteří jsou členy sněmovního výboru pro obranu. Podle poslance Pavla Růžičky (ANO) Metnar vyřešil situaci kolem radarů tak, jak slíbil svým kolegům. S tím souhlasí i jeho stranický kolega a předseda sněmovního podvýboru pro armádní akvizice Jan Řehounek, podle něhož nemohl dělat Metnar nic jiného. Zároveň hodlá v rámci podvýboru prověřit zakázky, na nichž Říha v současnosti pracoval.

Naopak exministryně obrany a poslankyně Karla Šlechtová (za ANO) náměstkova odchodu lituje. "Je to dobrý právník, který se snažil zlepšit akviziční proces na ministerstvu obrany. K jeho rezignaci napomohl nátlak, aby ‘padla hlava,” řekla HN. Podle ní leží odpovědnost za události z posledních týdnů na Metnarovi.

S tím souhlasí i předseda poslaneckého klubu lidovců a člen výboru pro obranu Jan Bartošek. "Pro hnutí ANO je však snazší zbavit se náměstka než vyhodit ministra. Navíc by pro Babiše vypadalo navenek špatně, kdyby musel měnit dalšího člena vlády," sdělil HN Bartošek.

Podle předsedkyně výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) věnoval Říha velké úsilí tomu, aby se po éře stagnace za ministra Martina Stropnického (ANO) rozhýbaly velké akviziční projekty, které jsou pro další fungování armády nezbytné.

"Toto jeho úsilí přineslo již své pozitivní výsledky, byť ty větší projekty, jako jsou například bojová vozidla pěchoty, nás stále čekají. K důležitým schopnostem manažera patří ale také cit pro včasnou komunikaci zásadních informací a za výbor pro obranu mohu říct, že v tomto ohledu jsme pociťovali určité nedostatky," dodala Černochová.

O nákupu dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET od české společnosti Era rozhodlo ministerstvo v lednu. Cenu 1,5 miliardy korun hájilo ministerstvo obrany opakovaně tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle kterého je v čase a místě obvyklá. Vypracoval ho ústav CETAG.