Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 6. února guvernér ČNB Jiří Rusnok, viceguvernér Marek Mora, členové rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Vyplývá to z v pátek zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady. ČNB na svých webových stránkách zveřejnila i video z tiskové konference po jednání rady.
Tři členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Šlo o viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a členy bankovní rady Oldřicha Dědka a Aleše Michla. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla na 2,25 procenta.
Benda i Holub hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb i na předchozím prosincovém jednání. Tehdy nechala rada sazby beze změny.
Během jednání podle záznamu zaznělo, že rozhodování o zvýšení sazeb lze vnímat jako již jen jemné ladění v nastavení měnové politiky. Takový názor zazněl od guvernéra Rusnoka. Nidetzký k tomu uvedl, že pokud by k tomuto zvýšení nedošlo na tomto zasedání, pravděpodobně by k němu došlo na některém z dalších měnových jednání bankovní rady. Záznam nově obsahuje jmenovité argumenty jednotlivých členů rady.
Banky reagují na kroky ČNB a zvyšují úroky u vkladů. Výnos ale stále nedokáže porazit inflaci
Na druhou stranu Dědek uvedl, že předchozí zvyšování úrokových sazeb je již dostatečné a že jejich další růst by mohl poškodit reálnou ekonomiku. Michl podle záznamu podotkl, že ekonomický růst "neumírá stářím", musí ho něco zabít a že nechce, aby to byla přísnější měnová politika v době, kdy české dodavatelské firmy v průmyslu jsou v recesi a brzdí růst mezd. "Doporučoval být připraven na obě varianty – nečekanou krizi i nečekané výrazné ekonomické oživení, respektive dle toho by pak volil snížení, nebo zvýšení sazeb," uvádí záznam.
Při projednávání nové prognózy, kterou ČNB následně minulý týden zveřejnila, se podle záznamu většina členů bankovní rady shodovala v tom, že nejistoty spojené s odchodem Velké Británie z EU a dopady protekcionistických opatření jsou výrazně menší než v minulosti. Nidetzký naopak nadále vnímal tyto nejistoty jako vysoké s tím, že podoba obchodní spolupráce Velké Británie s EU je nejasná a po zklidnění obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou nelze vyloučit zahájení revize obchodních vztahů mezi USA a EU.
Většina členů bankovní rady také podle záznamu vyjádřila pochybnosti ohledně intenzity očekávaného oživení zahraničního růstu v letošním roce.
Zároveň se členové rady shodli, že novou zahraniční nejistotou je čínská epidemie koronaviru, tuto nejistotu však vnímali různě. "Zatímco Tomáš Nidetzký a Oldřich Dědek zdůrazňovali potenciální dopady epidemie na světovou a potažmo i českou ekonomiku, zbytek bankovní rady vnímal toto riziko méně intenzivně," uvádí záznam.
Část jednání rada věnovala rozpočtové politice vlády. Na začátku letošního roku mají podle ČNB stoupnout domácí inflační tlaky. Důvodem je růst minimální mzdy, zvýšení rodičovského příspěvku a růst důchodů. "Jiří Rusnok, Marek Mora a Tomáš Holub vnímali riziko, že k podobným fiskálním opatřením může docházet i nadále, a to zejména v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v příštím roce," uvádí záznam.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist