Pražská burza v pondělí zažila nejvýraznější denní propad od referenda k brexitu v červnu 2016. Index PX oslabil o 2,81 procenta na 1058,69 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od konce loňského října. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Podle analytiků jsou důvodem oslabení obavy z šíření koronaviru. Výrazně oslabují i další světové akciové trhy.

Denní poklesy indexu PX se v posledních letech pohybovaly většinou v desetinách procenta. Jen výjimečně index za jeden den oslabil o více než dvě procenta. Současné oslabení je nejvyšší od konce června 2016, kdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta. Reagoval tehdy na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Pražská burza v pondělí následovala další světové trhy, které rovněž oslabovaly nejvýrazněji od poloviny roku 2016. Důvodem byly aktuální informace o skokovém nárůstu počtu obětí a nakažených novým koronavirem i v zemích mimo Čínu, odkud se virus od konce loňského roku šíří. Nárůst ohlásily třeba úřady v Jižní Koreji, Íránu či Itálii.

"Trhy obchází přízrak koronaviru, který se rozšířil už do 30 zemí," uvedla analytička Patria Online Jana Knechtlová. "Trpí hlavně akcie v cestovním ruchu a v odvětví luxusu, nedaří se ani automobilkám a titulům v těžebním průmyslu," doplnila.

Na pražské burze oslabily téměř všechny hlavní emise. Výjimkou byly pouze cenné papíry mediální skupiny CME, které zdražily o 0,19 procenta na 104 korun. Z oslabujících emisí se nejvíce propadla cena akcií softwarové společnosti Avast, o 3,82 procenta na 126 korun. O více než tři procenta zlevnily také akcie Komerční banky, operátora O2 a pojišťovací skupiny VIG.

Česká měna v pondělí oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 oslabila k euru i dolaru shodně o 20 haléřů na 25,27 Kč/EUR a 23,29 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Zdroj: pse.cz

Americké i evropské akcie prudce klesají

Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru zažily nejprudší pokles od června 2016, kdy se Britové v referendu vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Hodnota akcií na evropských burzách se během pondělí snížila o téměř 474 miliard dolarů (zhruba 11 bilionů Kč), napsala agentura Reuters. Pod tlak se dostaly zejména akcie v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem.

Panevropský akciový index Stoxx 600 klesl o 3,8 procenta na 411,86 bodu. Index italských akcií FTSE/MIB se propadl dokonce o 5,4 procenta na 23 427,19 bodu. Zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé. Investory znervózňují nové případy nákazy mimo Čínu, vedle Itálie to je v Japonsku, Jižní Koreji nebo v Íránu.

"Každý vidí, že pro ekonomiku to může být nová fáze poklesu. Už předtím to bylo přitom všechno dost křehké," poznamenal k propadu na burzách analytik Elwin de Groot z finančního ústavu Rabobank. "Může to být i další krok k recesi ve více zemích," dodal.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 klesl o 3,3 procenta na 7156,83 bodu. Index DAX akciové burzy ve Frankfurtu nad Mohanem se propadl o čtyři procenta na 13 035,24 bodu a index pařížské burzy CAC 40 ztratil 3,9 procenta na 5791,87 bodu.

Kvůli obavám z pandemie se zvyšuje zájem o zlato, jehož cena se tak vyšplhala až na 1688,66 dolaru za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), nejvýše od ledna 2013. Od začátku roku zlato zdražilo už o více než deset procent. Cena zlata vyjádřená v českých korunách je na rekordu.

Itálie v pátek registrovala 14 nakažených novým typem koronaviru, do pondělí se ale jejich počet zvýšil na více než 220. Sedm lidí na onemocnění koronavirem zemřelo.

Nervozita zvyšuje zájem o státní dluhopisy vybraných zemí. Investoři po prodeji akcií přesouvají peníze například do zlata či německých státních dluhopisů. Výnos německého bondu se splatností 30 let se dostal do záporu, což znamená, že v negativním pásmu jsou už všechny německé státní dluhopisy napříč výnosovou křivkou. Investoři jsou tedy ochotni tyto papíry kupovat i přesto, že při splatnosti dostanou méně peněz, než kolik za ně při nákupu zaplatili.

Akcie ve Spojených státech zahájily nový týden největším procentním poklesem za dva roky. Investoři přecházejí k bezpečnějším investicím, než jsou akcie. Děje se tak kvůli prudkému růstu počtu onemocnění novým koronavirem mimo Čínu, který vyvolal obavy, že koronavirus bude mít na globální růst mnohem vážnější dopad, než se doposud čekalo.

Index Dow Jones klesl o 1031,61 bodu, tedy 3,56 procenta, na 27 960,80 bodu. Širší index Standard & Poor's se snížil o 111,86 bodu - neboli 3,35 procenta - na 3225,89 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 355,31 bodu - čili 3,71 procent - na 9221,28 bodu.

Několik zemí, včetně Itálie, Íránu a Jižní Koreje, hlásí růst případů onemocnění Covid-19. To vyvolalo obavy z pandemie a přimělo investory zaměřit se na bezpečné investice, jako je zlato a americké státní dluhopisy.

Oslabilo všech 11 velkých sektorů, které jsou součástí indexu S&P. Největší propad zaznamenaly energetické a technologické společnosti. Akcie firmy Apple klesly v reakci na zprávu, že prodej chytrých telefonů v Číně se v lednu snížil o více než třetinu.

Jednou z mála ziskových firem byla farmaceutická firma Gilead Sciences, jejíž akcie vzrostly o 4,6 procenta. Jeden z vyšších představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) prohlásil, že experimentální lék firmy může být nejlepší sázkou k nalezení léku na nový koronavir. Asistent generálního ředitele WHO Bruce Aylward uvedl, že přípravek firmy nazvaný remdesivir by mohl být účinný. Remdesivir byl použit na klinické testy v Číně a podle WHO budou výsledky dostupné do několika týdnů, napsala agentura Bloomberg. Lék před lety vyvinul tým vědců firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

Hlavní americké indexy minulý týden naopak stouply na nové rekordy. Částečně díky optimismu, že globální ekonomika se bude schopná rychle uzdravit z počátečního šoku za pomoci centrálních bank.

"Není to o tom, že by se čísla dramaticky změnila, ale co se změnilo, je geografie, což přidává novou úroveň obav," uvedl stratég National Securities Art Hogan. Trh se podle něj nyní snaží předpověď, jak se onemocnění celosvětově rozšíří a kdy začne vrcholit.

Japonský jen posílil, těžil z přesunu investorů od rizikovějších investic k bezpečnějším kvůli růstu počtu případů onemocnění Covid-19 mimo Čínu. V době nejistot obvykle roste i dolarový index, ten však nejprve oslaboval a nakonec uzavřel téměř beze změny. Podle analytiků k tomu zřejmě přispělo oslabení akcií v USA.

Dolar vůči jenu klesl o 0,8 procenta na 110,73 JPY a euro k jenu oslabilo o 0,7 procenta na 120,17 JPY. Euro vůči dolaru mírně stouplo na 1,0852 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si nakonec připsal o 0,03 procenta a skončil na 99,29 bodu.

Ropa zlevňuje

Ceny ropy v pondělí ztrácely zhruba čtyři procenta. Rostoucí počet případů nákazy novým typem koronaviru v několika zemích mimo Čínu totiž prohlubuje obavy investorů ohledně vývoje globální ekonomiky i poptávky po ropě.

Cena severomořské ropy Brent kolem 13:00 SEČ vykazovala pokles o téměř 4,2 procenta na 56,06 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela zhruba čtyři procenta na 51,26 dolaru za barel.

"Ceny ropy zůstanou náchylné k poklesu," uvedl analytik Edward Moya ze společnosti OANDA. "Zatímco některé části Číny vykazují lepší statistiky týkající se koronaviru, finanční trhy zůstanou ve střehu, dokud se situace nezačne zlepšovat v Íránu, Itálii, Jižní Koreji a Japonsku," dodal analytik podle agentury Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist