Řetězci Kaufland ČR ve finančním roce 2018/2019 meziročně klesl zisk o 59 procent na 1,2 miliardy korun. Tržby se snížily o 2,4 procenta na 56,2 miliardy korun. Vyplývá to z hospodářských výsledků zveřejněných ve Sbírce listin. Kaufland tak ztratil pozici největší tuzemské potravinářské sítě ve prospěch prodejen Lidl Česká republika, které ve stejném období utržily 57,5 miliardy korun a dosáhly zisku 4,8 miliardy korun. Kaufland a Lidl patří do stejné německé maloobchodní skupiny Schwarz.

Za poklesem zisku Kauflandu stojí kromě snížení obratu růst personálních nákladů a investic do modernizace a expanze. "V roce 2018 jsme navýšili nástupní mzdy našim zaměstnancům na provozních pozicích na prodejnách o 26 procent. Navíc jsme ve stejném roce stanovili minimální interní mzdu ve výši 24 tisíc korun při plném pracovním úvazku bez ohledu na pracovní zařazení," uvedla na mluvčí řetězce Renata Maierl. Společnost předloni otevřela pět nových prodejen a sedm obchodů modernizovala.

Kaufland loni rozšířil samoobslužné pokladny, digitální obrazovky a také službu K Scan, díky které si zákazníci mohou zboží skenovat a vkládat do tašky. V současné době funguje v prodejnách v Praze na Vypichu a Podbabě.

Postupně se služby K Scan podle Maierl dočkají zákazníci i v dalších obchodech. Kaufland v únoru zavedl i věrnostní kartu, kterou si zhruba za dva týdny registrovalo 760 tisíc lidí. "Očekáváme, že během letošního roku se do věrnostního programu zapojí až 1,5 milionu lidí," dodala Maierl.

Kaufland působí v Česku od roku 1998, kdy otevřel první prodejnu v Kladně. Nyní v ČR provozuje přes 100 obchodů, ve kterých zaměstnává přibližně 15 tisíc provozních pracovníků. Mezi další velké potravinářské řetězce v Česku patří Tesco, Penny Market, Albert, Billa a Globus.