Pražská burza se v pátek propadla na nejslabší úroveň za zhruba tři roky. Index PX klesl o 2,80 procenta na 962,89 bodu. Nižší byl naposledy na konci února 2017. Oslabovaly téměř všechny hlavní emise. Nejvýrazněji zlevnily akcie bankovní skupiny Erste, které odepsaly více než pět procent a spadly na nejnižší cenu od srpna 2016. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Burza v Praze zaznamenala v posledních dvou týdnech několik výrazných oslabení. Už koncem minulého týdne se dostala na nejslabší úroveň od června 2017. Poté sice index PX začátkem tohoto týdne dvakrát posílil, ale další ztráty toto posílení smazaly. Podle analytiků oslabují akciové trhy po celém světě kvůli obavám z dopadů šíření nového koronaviru.

V červených číslech skončila většina hlavních emisí pražské burzy. Největší propad postihl cenné papíry Erste a Komerční banky, které zároveň patřily spolu s akciemi energetické firmy ČEZ k emisím, s nimiž se v pátek obchodovalo v největším objemu.

Akcie Erste odepsaly 5,49 procenta na 671 korun a akcie Komerční banky 3,03 procenta na 705 korun. Pro cenné papíry Komerční banky to představuje nejnižší cenu od července roku 2000. Akcie Komerční banky ale byly v květnu 2016 rozděleny v poměru 5 : 1, takže hodnota jedné akcie tehdy skokově klesla ze 4600 korun na méně než tisícovku.

Posílení si připsaly z hlavních emisí pouze akcie provozovatele horských středisek TMR. Zdražily o 1,09 procenta na 930 korun.

Česká měna zpevnila k dolaru na nejsilnější úroveň od loňského června. Koruna k 17:00 posílila vůči dolaru proti předchozímu závěru o 25 haléřů na 22,43 Kč/USD, což je nejnižší kurz od 30. června 2019. K euru naopak oslabila o tři haléře na 25,38 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Kurz české měny

  Předchozí závěr Pátek kolem 17:00
Kč/EUR 25,35 25,38
Kč/USD 22,68 22,43

Zdroj: Patria Online

Vývoj PX indexu

SniE mek obrazovky 2020 03 06 vA 17 17 34
 
Zdroj: Burza cenných papírů Praha
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru