Největší záchranářská mise zbrojaře a průmyslníka Jaroslava Strnada se nepodařila. Ostravská strojírenská společnost Vítkovice Heavy Machinery, do které spolu s pražským podnikatelem Martinem Ulčákem investovali okolo jedné miliardy korun, míří opět do úpadku. Představenstvo společnosti ve středu podalo na firmu insolvenční návrh. Jako způsob řešení úpadku navrhlo reorganizaci. Jen půl roku poté, co se dostala ze své první insolvence. 

Předseda představenstva VHM Jaromir Schmid uvedl, že musí nastat zásadní restrukturalizace, při které by se počet zaměstnanců významně snížil. Největší dluhy má podle něj firma vůči dodavatelům energií. O co nejrychlejším obnovení výroby se intenzivně jedná.

"Představenstvo společnosti je přesvědčeno, že optimálním a jediným správným řešením situace je soustředit se pouze na perspektivní části podniku schopné do budoucna ziskového provozu. Ty se v rámci reorganizace můžou stát předmětem nájmu nebo prodeje tuzemským i zahraničním investorům," uvedl za firmu Jaroslav Martínek.

Noví investoři by podle něj měli platit energie, mzdy zaměstnanců i opravy výrobních kapacit. "Aby společnost neztrácela na hodnotě a aby byla schopna v maximální míře uspokojit věřitele, mělo by dojít v insolvenčním k přerušení výroby jen na minimální dobu," uvedl Martínek.

"Investoři ve shodě s představenstvem VHM dospěli k závěru, že přes velké úsilí managementu i významnou finanční injekci, která byla investory na udržení výroby poskytnuta, nelze udržet VHM v současné podobě," řekl Schmid.

Důvodů je podle něj více. "Podnik trpí za uplynulých 15 let obrovskou podinvestovaností, která má za následek poruchovost strojů a špatnou logistiku výroby. Kvůli tomu nedokáže VHM v požadovaném čase a kvalitě plnit nasmlouvané zakázky," uvedl Schmid.

V ostravské společnosti, která zaměstnává přibližně 800 lidí, se zastavila výroba. Dodavatelé energií firmě odpojili elektřinu a teplou vodu, zaměstnanci jsou od středečního rána doma s 80 procenty mzdy. Firma podle všeho nemá peníze na výplaty a v podniku se zřejmě bude propouštět. Ve středu to uvedl předseda Základní organizace OS Kovo Těžká mechanika Vítkovice Miroslav Solanský.

"Lidé to nesou hodně špatně. Od vedení firmy máme informace, že momentálně nemají finanční prostředky na to, aby vyplatili mzdy," řekl Solanský. Výplatní termín v podniku má být v pátek.

"Firma hledá nového dodavatele energií. ČEZ nám vypověděl smlouvu," řekl odborový předák. Solanský dříve řekl, že při případné reorganizaci by se počítalo se snižováním stavu zaměstnanců. Kolika lidí by se propouštění týkalo, zatím není jasné.

Jak uvedla ostravská MF Dnes, zaměstnancům firma od pátku dluží výplaty a hlavně ji kvůli dluhům postupně odpojují od energií. "Již řadu měsíců intenzivně řešíme se společností Vítkovice Heavy Machinery otázku narůstajících dluhů za dodávky energií. Bohužel opakovaně nedošlo ze strany Vítkovice Heavy Machinery k naplnění příslibů řešení, a proto jsme v pátek zahájili proces přerušení dodávek energií," řekl deníku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se