Světové burzy zažívají další divoký den. Po čtvrtečních historicky rekordních propadech způsobených obavami investorů z ekonomických dopadů koronaviru v pátek ceny akcií v Evropě rostou. Trhy tak umazaly alespoň část ztrát z předchozích dnů a týdnů.

Širší evropský index Stoxx Europe 600 zatím roste přibližně o sedm procent. Burza v Londýně měřeno ukazatelem FTSE 100 si polepšila o osm procent, o sedm procent jde nahoru například i frankfurtský DAX. Zelená se také pražská burza, kde index PX posiluje o více než čtyři procenta.

Termínový kontrakt na hlavní americký index S&P 500 vzrostl o maximální povolený pětiprocentní limit a obchodování muselo být přerušeno. Limity na pohyby indexů během dne mají za úkol zamezit velkým výkyvům o řadu procent nahoru a dolů. Takové pohyby nejsou v posledních týdnech ničím výjimečným. Například pouze za čtvrtek se S&P 500 propadl o 9,5 procenta, nejvíce od roku 1987. Zároveň šlo o pátý největší pokles v historii indexu.

"Domníváme se, že strach lidí a dopady na ekonomiku po zbytek března porostou s tím, jak se nákaza bude šířit v Evropě a USA," okomentoval dění investiční ředitel švýcarské banky UBS Mark Haefele.

Očekává se, že trhy uklidní opatření ze strany centrálních bank a také rozpočtové balíčky vlád. Například americká centrální banka Fed již minulý týden mimořádně snížila klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu. A ve čtvrtek oznámila, že navýší objem operací, které by měly dodat trhům potřebnou likviditu.

Další snížení sazby ze strany Fedu se navíc očekává již příští týden ve středu. Ale není vyloučeno, že se tak stane ještě dřív.

Tento týden mimo běžný termín zasedání rozhodla o poklesu klíčové sazby také Bank of England. Evropská centrální banka ve čtvrtek rozšířila svůj program nákupu dluhopisů. V pátek se očekává, že američtí zákonodárci přijmou opatření na podporu hospodářství, které by mělo tlumit negativní dopady na ekonomickou aktivitu způsobené šířením koronaviru.

Likviditu trhu v řádu stovek miliard jenů dodává na finanční trh také Bank of Japan. A k poklesu sazeb přistoupily například také australská a norská centrální banka.

Úřady v Evropě se navíc snaží uklidnit trhy dalšími kroky. Italští a španělští regulátoři zatím jen pro páteční obchodování zakázali spekulace (takzvané prodeje nakrátko, pozn. red.) na pokles cen desítek akciových titulů.

Před 19. únorem zaznamenaly akciové indexy v USA i Evropě nové historické rekordy. Od té doby však jejich hodnoty padají. Důvodem je panika investorů ohledně šíření koronaviru. Ten byl až do února považován primárně za záležitost Číny. Například Stoxx Europe 600 spadl od uvedeného data zhruba o třicet procent. Americký S&P 500 ztratil za stejnou dobu do čtvrtka 27 procent.

Páteční zlepšení situace na trzích pomáhá české měně. Koruna se ve 14 hodin obchodovala mírně nad úrovní 26 korun za euro. Ve čtvrtek kurz spadl během dne dokonce až k 26,30. Přitom ještě v polovině února stálo euro méně než 25 korun.

Koruny se investoři zbavují stejně jako jiných aktiv považovaných za rizikovější. Pokles navíc prohlubuje skutečnost, že zahraniční fondy stále drží velké objemy korun, které nakoupily v období umělého oslabování měny ze strany České národní banky. Naše měna je z toho důvodu zranitelnější v obdobích neklidu na světových trzích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist