Bratislavský závod Volkswagenu v pondělí ráno zastavil výrobu. V zemi byl vyhlášen výjimečný stav a ministr vnitra Peter Pellegrini v neděli prohlásil, že v bratislavské továrně hrozí riziko nákazy. Výrobce informaci nepotvrdil. "Doufali jsme, že se situace během víkendu uklidní, ale to se nestalo," řekl předseda představenstva Volkswagenu Slovakia Oliver Grünberg serveru Automotive News

Bratislavský závod vyrábí trio velkých SUV Audi Q7, Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne a minivozy Škoda Citigo a Seat Mii. Dále se zde připravují některé komponenty pro vůz Bentley Bentayga. Doba odstávky zatím nebyla potvrzena.

Závažný dopad na automobilový průmysl má pandemie koronaviru ve Španělsku. V zemi je pět velkých montážních závodů a řada dodavatelských firem. Kromě domácího Seatu zde osobní vozy vyrábí Ford, Renault, skupina Peugeot-Citroën, některé užitkové modely tu montuje i Nissan.

Kromě Peugeotu už všichni ohlásili zastavení výroby. Ford v neděli ohlásil tři nakažené zaměstnance, ostatním chybí díly od zasažených dodavatelů. Nadále kritická zůstává situace na severu Itálie, odkud se do mnoha zemí vyvážely brzdy Brembo nebo elektrické systémy Magnetti Marelli.

Nejvíce zasaženou skupinou je Fiat Chrysler. Zavřené továrny Melfi, Pomigliano d'Arco, Cassino, Mirafiori, Grugliasco a Modena tvoří 65 procent jeho evropské produkce. Z Melfi se vyvážely do USA i vozy Jeep Renegade. Výroba je přerušena i v srbském Kragujevaci a polském městě Tychy.

Celý koncern PSA (Peugeot, Ctroën, Opel a DS) zavírá, slovenská továrna v Trnavě 19. března a již v pondělí 16. března továrna v Mylhúzách (Francie) a ve Španělsku (Madrid). Továrna Opel/Vauxhall v Lutonu zavře do čtyř dnů. Zavřeno bude do 27. března.

Ve většině německých továren pokračuje výroba naplno. Opel po prvním případu nákazy vyzval několik set administrativních pracovníků centrály, aby pracovali z domova. Volkswagen ohlásil pět nakažených v závodu v Kasselu a dva ve Wolfsburgu. Prý však nebyli v kontaktu s ostatními a výroba pokračuje. Tesla stáhla zpět do USA všechny americké zaměstnance zapojené do přípravy nového závodu v Berlíně.