Automobilka Škoda Auto v pátek prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna, informovalo vedení firmy zaměstnance v dopisu. Původně se měla výroba spustit 6. dubna. Odstávka se tedy prodlouží o více než týden.
Nově také Iveco CZ z Vysokého Mýta od pondělí zastaví do 14. dubna výrobu. Nemá od firem zavřených kvůli koronaviru dodávky.
Stát bude vyplácet osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým nařízeními kvůli pandemii koronaviru 15 tisíc korun měsíčně po dobu trvání opatření. Po čtvrtečním mimořádném jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která by na pondělní jednání vlády měla připravit příslušnou legislativu. Podle hrubých odhadů by to mělo stát měsíčně zhruba sedm miliard korun. Zároveň chce ministryně připravit novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl pomoci podnikatelům například s odložením splátek. Zákony chce Schillerová předložit sněmovně ve stavu legislativní nouze. Pomoc by měla směřovat k OSVČ, které mají příjmy pouze z podnikání. Příspěvek by měla vyplácet finanční správa.
Ministerstvo financí počítá s restrikcemi v ekonomice do konce 2. čtvrtletí. Pokud by to trvalo déle, vyžádá si to další novelu rozpočtu, uvedla v neděli Schillerová.
Ministryně dále navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující. Podle ní je v současné době ideální příležitost tímto krokem rozhýbat realitní trh. Opozice to přitom navrhuje již delší dobu.
Podle ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou v ekonomice do 30. června chybět zdroje za 600 až 700 miliard korun. Část lze získat ze zásob firem, část dá stát.
◼ Shrnuto: Jaká opatření podnikla česká vláda dosud proti koronaviru
◼ Blackout nikdy nebude. Ekonomický výhled nesnižujeme, dividendy vyplatíme, říká ředitel ČEZ Beneš
◼ Schválený kurzarbeit neřeší podniky, které nemohou zastavit výrobu. Ohrožené jsou zejména železárny a chemičky
◼ Obrat krize přijde brzy, vidím to spíše v řádu mnoha týdnů než mnoha měsíců, říká investor Pravda
◼ Česká ekonomika může spadnout až o pětinu. Vláda reaguje pozdě, tvrdí exporadce Světové banky Drábek
Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo režim pro hotely nebo penziony, nově mohou poskytovat službu lidem, kteří požadují ubytování kvůli práci. Ministerstvo průmyslu a obchodu pak chystá balík opatření na podporu cestovního ruchu. V závislosti na uvolňování opatření přijatých kvůli pandemii koronaviru by měl podpořit a motivovat ke stravování a ubytovávání v českých restauracích, hotelech a penzionech.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje třetí pokračování bezúročných půjček COVID. Na záruky by měl stát vyčlenit dalších deset miliard korun, čímž by měli mít podnikatelé k dispozici úvěry v objemu 40 miliard korun. V České televizi to ve čtvrtek řekl Havlíček. Jak by měl program COVID III fungovat, Havlíček neuvedl. V objemu úvěrů by se však mělo postupně dosáhnout až ke 100 miliardám korun. V pondělí by měl být spuštěn COVID II.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.
Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.
ČNB očekává kvůli dopadům pandemie koronaviru silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek letošního roku. Vývoj tak podle bankovní rady celkově vede k potřebě dalšího významného snížení sazeb v letošním roce. Bankovní rada je vedle dalšího snížení úrokových sazeb v případě potřeby připravena také přijmout opatření k řešení případných problémů s volnými finančními prostředky v českém finančním sektoru nebo reagovat na nadměrné výkyvy kurzu svými nástroji.
Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy, což je několikanásobně více, než původně plánovalo. Vyplývá to z informací na internetových stránkách České národní banky.
Podle původních plánů MF chystalo prodat dluhopisy maximálně za 12 miliard korun.
Evropský parlament téměř jednomyslně odhlasoval ekonomickou pomoc pro Česko a další země zasažené koronavirem. Přesunutím z jiných částí unijního rozpočtu bude pro Česko k dispozici 30 miliard korun.
Americký Senát ve středu v noci jednomyslně schválil rekordní balík na podporu tamní ekonomiky zasažené pandemií nemoci Covid-19. Hodnota stimulačních opatření je podle agentury AP 2,2 bilionu dolarů (55,2 bilionu korun). Sněmovna reprezentantů o nich bude hlasovat v pátek a prezident Donald Trump řekl, že je podepíše, jakmile je dostane na stůl.
Díky záchrannému balíčku přijatému v Senátu po několika dnech náročných jednání potečou stovky miliard dolarů do nejhůře zasažených průmyslových odvětví, americké rodiny získají přímé výplaty v hodnotě asi 500 miliard dolarů. Část peněz je určena pro malé podniky, dále pak na rozšířenou podporu v nezaměstnanosti, pro nemocnice a další zdravotnická zařízení. Zákon, který má 880 stran, je nejrozsáhlejším souborem stimulačních opatření v americké historii.
Cena ropy v pátek odpoledne zlevnila na svoji nejnižší cenovou úroveň po přepočtu do české měny v tomto tisíciletí. Barel ropy Brent zlevnil v přepočtu na koruny na 610 korun, vyplývá z dat Bloombergu.
On-line reportáž
Vypnout obnovováníVážení čtenáři,
on-line reportáž věnovaná ekonomickým událostem spojených se šířením koronaviru pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost, dění budeme sledovat opět zítra.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), by byl správný krok, který by mohl rozhýbat realitní trh. Uvedli to zástupci většiny realitních firem a developerů, které dnes ČTK oslovila. Za problém však považují zrušení daňových odpočtů z úroků u hypoték. Zatímco daň z nabytí nemovitosti se vztahuje pouze na starší byty, zrušení daňových odpočtů by se týkalo i novostaveb.
"Tato daň je strašákem pro mnohé klienty, jedna z překážek pro koupi nemovitosti. Její zrušení určitě realitnímu trhu pomůže. Myslíme si, že by to mohlo přitáhnout o 20 až 30 procent více zájemců než v současné době. Aktuálně totiž kvůli pandemii poptávka po nemovitostech klesá, a to až o 50 procent," uvedla jednatelka Fincentrum Reality Andrea Daňhelová.
Odložení splátek úvěrů na půl roku pomůže firmám posunout problém s dostatkem peněz. Výhodou návrhu je, že nemění ekonomickou hodnotu úvěru a bankám prozatím nesníží zisk. Opatření ovšem musí být provedeno tak, aby neohrozilo stabilitu bankovního sektoru, navíc je výrazným zásahem do soukromoprávních vztahů. To je ale v současné situaci přijatelné. Vyplývá to z vyjádření odborníků oslovených ČTK. Zároveň jsou ale skeptičtí k tomu, že by další z návrhů MF, tedy zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, rozhýbalo realitní trh.
"Dočasné moratorium na splácení úvěrů je podle mě jedno z nejlepších opatření, které může vláda pro domácnosti i podniky v tuto chvíli zavést. Pokud by na to finanční instituce nepřistoupily, tak by výrazně zvýšily pravděpodobnost toho, že jim začnou rychle narůstat klasifikované úvěry a zhoršovat úvěrové portfolio s následným negativním dopadem do hospodaření. Takže z tohoto pohledu finanční instituce vlastně nemají ani moc na výběr," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
UniCredit Bank poskytuje možnost odkladu tří měsíčních splátek hypotečních úvěrů, půjček a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. "V současné době jsme obdrželi přibližně 1300 žádostí klientů o odklad splátek o tři měsíce. Téměř polovinu žádostí tvoří hypoteční úvěry, 45 procent odklad splátek spotřebitelských úvěrů a pět procent úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky," sdělil předseda představenstva UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Jakub Dusílek.
Více než stovce významných korporátních klientů, kteří podnikají v odvětvích nejvíce zasažených epidemií, banka podle Dusílka po individuálním posouzení poskytne odklad splátek jistiny až na pět měsíců.
"V tuto chvíli jde o zcela novou informaci, vyčkáme na finální návrh ministerstva financí. Již nyní mají naši klienti možnost využít odklad splátek hypotečních i spotřebitelských úvěrů o tři měsíce bez zvyšování úroků úvěru. Všechny žádosti vyhodnocujeme individuálně a místo plošného řešení vždy hledáme nejvhodnější variantu pro konkrétního klienta," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. To podle ní v praxi znamená, že pokud se během jednání ukáže, že je potřeba delší doba odkladu, i tuto variantu řeší přímo s klientem, s respektem k jeho aktuální situaci.
Komerční banka nabízí klientům odložení splátek o pět měsíců nebo odpuštění poplatků. "Za první týden využilo možnost požádat o odklad 11 000 klientů. Přibližně dvě třetiny žádostí jsme již začali zpracovávat. Další zhruba 4000 žádostí řeší naše dceřiné společnosti KB nebo jsou z oblasti podnikatelských úvěrů," uvedl generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.
Banka podle něj své klienty v této obtížné době nezatěžuje nadbytečnou administrativou. Žadatelé třeba nemusí prokazovat snížení příjmu.
Podle předsedy představenstva České spořitelny Tomáše Salomona banka již zpracovala více než 20 000 žádostí o odklad splátek úvěrů individuálních i firemních klientů, kteří byli postiženi pandemií. Umožňuje odklad splátek až o šest měsíců. "Fakt, že jen za první týden od spuštění nás požádalo tolik klientů o pomoc s odložením splátek, potvrzuje, že pomáháme na správném místě. Chci všechny naše klienty ujistit, že budeme pokračovat ve standardním úvěrování a financování," uvedl Salomon.
Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Reagovaly na dnešní návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na plošné odložení splátek. Zatím přijaly desítky tisíc žádostí. Největší podíl mají hypotéky a spotřebitelské úvěry. Vyplývá to z vyjádření zástupců bank pro ČTK.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hodlá vládě ve středu navrhnout, aby se hypotéky, ale také spotřebitelské či podnikatelské úvěry po dobu šesti měsíců nemusely splácet. Během moratoria by se navíc úroky u úvěrů mohly podle ministryně snížit na "nějakou symbolickou výši".
Opatření by mělo platit plošně, aby finanční domy nemusely posuzovat každou žádost o odklad splátek zvlášť.
Vláda v pondělí projedná návrh ministerstva pro místní rozvoj na zvýšení výdajů Státního fondu rozvoje bydlení na letošní rok o 1,1 miliardy korun na 4,12 miliardy. Jde o peníze, které ve fondu zůstaly z loňského roku. Příjmy mají zůstat 1,24 miliardy korun.
"Předloženým návrhem změny rozpočtu pro rok 2020 žádá fond o navýšení výdajového limitu v oblasti programových výdajů o 1,1 miliardy korun, které bude plně kryto volnými zdroji fondu bez nároku na státní rozpočet," uvádí se v návrhu.
Sivek: Nemůžu lidi pustit na ulici, stojí mě to miliony, národ je v obrovském stresu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist