Burzy po celém světě v posledním měsíci odepsaly desítky procent. Měny rizikovějších zemí se propadají, cena zlata roste. Situace připomíná to, co se dělo před dvanácti lety, když svět zasáhla finanční krize. Navzdory této zdánlivé podobnosti tehdejší a dnešní krize toho příliš společného nemají. Před dvanácti lety došlo k neřízenému výbuchu a kolapsu finančního systému, ekonomika tedy byla rozvrácena zevnitř a zasažena na tom nejhorším místě. Koronavirus je naopak vnějším šokem a navíc současný útlum ekonomik je řízený. Navíc se už výrazně zlepšuje situace v Asii, kde epidemie začala. Lze proto čekat, že se situace uklidní a firmy začnou dohánět ztracený čas.
Propady cen akcií jsou tak v současnosti příležitostí pro nákupy. Shodují se na tom všichni oslovení ekonomové a analytici a v anketě HN dávají své tipy. Centrální banky a vlády připravují gigantické záchranné plány, navíc se diskutuje o smysluplnosti plošných karantén, což všechno hraje ve prospěch akciových trhů. Ty také v uplynulém týdnu rostly, například americký burzovní index Dow Jones si připsal 14 procent. Situace se obrátila i na pražské burze, kde akcie některých firem překonaly v týdnu růst o deset procent.
"Investorům bych proto doporučil do akcií alokovat výraznější část portfolia, až 40 procent. Zaměřil bych se na velké a etablované podniky, které příliš nebojují s přímými dopady pandemie," odpovídá na dotaz, kam dnes investovat milion korun Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus. Na pražské burze tak může jít třeba o akcie některých bankovních domů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.