Jaké mají zaměstnavatelé možnosti, když potřebují se svými zaměstnanci řešit výpadky v práci v době šíření nemoci Covid-19? Jaké jsou nejčastější překážky v práci na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele v době šíření koronaviru? 

Nejen na tyto otázky odpovídala ve webináři advokátka Lucie Kalašová z právní kanceláře bpv Braun Partners.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Prokop
Dobrý den, jsem OSVČ, který do vyhlášení karantény pracoval pro tři různé firmy. Momentálně funguje jen jedna z nich a nějaký příjem mi tak zůstal, ikdyž pouze třetinový. Budu mít nárok na oněch 15 tisíc pro OSVČ, jak navrhuje vláda? Podle jakých konkrétních parametrů se bude hranice pro udělení této částky odvozovat? Děkuji za odpověď a hezký den.
Martin K.
Dobrý den, jsem zaměstnanec na plný úvazek. Zaměstnavatel celé společnosti nařídil do odvolání zkrácený pracovní týden, s tím že se bude pracovat jen 4 dny a pátý den si musíme vzít neplacené volno. Může něco takového nařídit?
Milena Kovářová
Jsem OSVČ a mám jídelnu. Podle nařízení vlády do jídelny nikdo nesmí. Porodáváme jídlo z okénka. Vzhledem k tomu, že je omezen i volný pohyb, tak jídla se moc neprodá, naše příjmy jsou minimální.Máme 4 zaměstnance, které jsem nechtěl poslat na úřad práce. l. - budu mít nárok na kompenzaci mezd pro své zaměstnance ??? 2. -kde se o tyto náhrady žádá 3.- jaké podklady se předkládají děkuji za odpověď
Mikysková
Dobrý den. Jsem OSVČ, vedlejší činnost, protože mám syna ZTP/P. Jsem lektorka AJ, firmy kurzy zrušily. Mám nárok na ošetřovné a současně na příspěvek od státu cca 15 000Kč? Děkuji za odpověď.
Rostislav Chitov
Dobrý den, jsem zaměstnanec společnosti, která se zabývá výhradě servisem a zásobováním hotelů. Uzavřením hotelů je naše činnost zcela pozastavena a paralyzována bude ještě dlouho po skončení pandemie a otevření hotelů, než se nadechnou k dalším nákupům a investicím. Nejsme hotel - ale jsme nuceni být zavřeni. Bude se i na naší firmu vztahovat alespoň možnost kurzarbeit nebo jiné kompenzace ze strany státu? Děkuji.
Jakub
Dobrý den, jsme zaměstnanec v cestovním ruchu a nyní nám zaměstnavatel nastavil pracovní týdny tak, že v práci bude vždy 1/3 zaměstnanců, a ostatní zaměstnanci budou doma na 60% přjmů a takto, se budeme střídat. Může toto zaměstnavatel udělat a co pokud moje mzda klesné pod minimální mzdu ? Zároveň jsem se chtěl zeptat zda by zaměstnavatel mohl využit nějáké formy kurzarbeitu a platit zaměstancům 100% mzdy. Děkuji za informaci.
Jana Frolcová
Dobrý den, z pohledu zaměstnavatele jsme pro překážku v práci na straně zaměstnavatele z důvodu poklesu poptávky po našich službách nechali některé ze zaměstnanců doma vnitřním předpisem na 100%. Můžeme i my žádat o kompenzaci 60% mzdových náhrad, když bylo sděleno, že náhrady budou poskytovány za zaměstnance, kteří jsou doma na 60%? Děkuji za odpověď