Stačí třeba slupky od banánů, shnilé jablko nebo cokoliv, co se dá najít v koši běžné domácnosti. Pak se odpad vezme, vloží se do zařízení, zmáčkne se tlačítko, přístroj zpraží materiál ve zlomku deseti milisekund teplotou více než 2700 stupňů Celsia a je hotovo. Z odpadků se stal grafen - jeden z nejlepších materiálů, jaký si lidstvo dokáže představit. Popsaná metoda výroby takzvaného bleskového grafenu je novinkou týmu chemiků z Rice University v Houstonu, která může zažehnout přechod z doby plastové do doby grafenové, neboť slibuje snížit náklady na přípravu této formy uhlíku tisíckrát. Zároveň se letos podařilo najít způsob, jak lze grafen využít k ovládnutí posledního typu lidem unikajícího záření, s nímž operuje například i lidský mozek.

Grafen je tenounká vrstvička atomů uhlíku, která je tak pevná, že jedna jediná o šířce atomu dokáže udržet fotbalový míč. Proto je grafen materiál, jenž umožňuje zhmotnit i ty největší sny. Díky němu by bylo možné postavit výtah ze Země na oběžnou dráhu a zbavit lidstva závislosti na drahých raketách, minimálně právě pro vynášení nákladu ze Země. Stačí přidat deset kilogramů grafenu do tuny betonu a odolnost betonu vzroste o víc jak třetinu. Podivné chování jeho elektronů vymykající se čemukoliv známému slibuje revoluci ve výpočetní technice a elektronice všeho druhu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.