Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova a další stanice, klesl v prvním čtvrtletí provozní zisk podle aktuálních směnných kurzů meziročně o pět procent na 26,2 milionu dolarů (662,2 milionu korun). Slabší byly i tržby z televizní reklamy, uvedla ve středu firma, jejíž akcionáři v únoru schválili nabídku na převzetí firmy od skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.

Čisté tržby v uplynulých třech měsících měřeno aktuálními směnnými kurzy klesly o dvě procenta na 143,8 milionu dolarů (3,6 miliardy korun). Počítáno konstantními kurzy naopak o dvě procenta vzrostly.

Firma uvedla, že pociťuje všeobecnou hospodářskou nejistotu způsobenou šířením nákazy covid-19. Pozoruje to na poklesu příjmů z televizní reklamy, který započal už v březnu, pokračuje v dubnu a firma očekává, že negativně ovlivní finanční výsledky ve druhém kvartálu. Za první čtvrtletí se příjmy z televizní reklamy snížily měřeno aktuálními směnnými kurzy o čtyři procenta.

Čisté tržby v Česku klesly podle aktuálních směnných kurzů o 2,2 procenta na 49,2 milionu dolarů, na Slovensku ale o 3,9 procenta vzrostly a dosáhly 22,2 milionu dolarů. Provozní zisk OIBDA v Česku firma zvýšila o 6,7 na téměř 16 milionů dolarů, na Slovensku o 128,2 procenta na 3,9 milionu dolarů.

Firma CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF loni v říjnu. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 53 miliard korun). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Dohodu už na konci února schválila 99 procenty hlasů valná hromada akcionářů CME. Souhlas vyslovily i regulační orgány v Rumunsku a ve Slovinsku, uvedla firma. Dodala, že PPF hodlá ve druhém čtvrtletí zaslat příslušnou dokumentaci Evropské komisi (EK), a pokud vše půjde hladce, mohla by být transakce dokončena ve třetím čtvrtletí letošního roku.

S problémy se CME setkala ve Spojených státech. Republikánský senátor Marco Rubio den před hlasováním na valné hromadě prohlásil, že chce, aby vláda USA prověřila bezpečnostní dopady prodeje CME. Svou žádost odůvodnil vazbami PPF na Čínu. PPF podle něj v Česku jednala "jako čínský zástupce". Senátor upozornil i na to, že telekomunikační firmy vlastněné společností PPF spolupracují s čínskou firmou Huawei na rozvoji mobilních sítí páté generace (5G). PPF ale ve vyjádření zaslaném ČTK tehdy uvedla, že americký zákonodárce vychází z nepravdivých informací.