V pátek odpoledne náhle zemřel vlivný miliardář, podnikatel a lobbista Martin Ulčák. Zprávu HN potvrdil jeho blízký přítel. Podle serveru Motejlekskocdopole.com byla příčinou úmrtí agresivní rakovina trávicího traktu. Ulčákovi bylo 56 let.

Ulčák se narodil 24. března 1964 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou (1988) a proslavil se už na začátku revoluce, kdy vedl Socialistický svaz mládeže. V prosinci 1989 byl jeho posledním předsedou. Později byl předsedou Svazu mladých. 

V roce 1991 se třemi spolužáky založil firmu Geco, která je nyní největším prodejcem tabákových výrobků a má síť trafik. Mezi další jeho podnikatelské aktivity patřil například obchodník s cennými papíry Atlanta Safe.

Proslavil se řadou obchodů napojených na politické a byznysové špičky. Mimo jiné měl blízko k někdejšímu komunistickému funkcionáři Miroslavu Šloufovi, který pomáhal s politickou kariérou Miloši Zemanovi. Podle informací HN se Šlouf s Ulčákem v dobách Zemanovy vlády (1998 až 2002) radil třeba o privatizaci bank. Dobré vztahy měl s firmou ČEZ pod vedením Martina Romana, točil se i okolo převzetí Sazky.

V dalších letech podnikal prostřednictvím společnosti E-Invest, patřila mu například i firma T-Watt obchodující s elektřinou.

V posledních třech letech začal investovat do rozpadající se skupiny Vítkovice jeho známého Jana Světlíka. Loni na konci roku založil vlastní průmyslovou skupinu Witkowitz, do které začlenil několik ostravských průmyslových firem, které získal a které chtěl postavit na nohy.

Podle žebříčku magazínu Forbes se Ulčákův majetek odhaduje na 1,7 miliardy korun. Podnikatel se tak dostal mezi sto nejmajetnějších Čechů.