Vrchní soud v Praze vydal ve čtvrtek usnesení, kterým potvrdil schválení reorganizačního plánu firmy Oleo Chemical. Rozhodnutí je pravomocné, informoval v pátek mediální zástupce společnosti Jaroslav Pomp. Uvedl, že insolvenční řízení Oleo Chemical tak vstupuje do své poslední fáze. Věřitelé se podle něj po třech letech od prohlášení úpadku dočkají částečného, ale ve srovnání s konkurzem pro ně mnohem výhodnějšího uspokojení svých pohledávek. Jeden z hlavních věřitelů, společnost Ravak, označil rozhodnutí za zcela chybné, v extrémním rozporu se skutkovým stavem věci.

Plán reorganizace Oleo Chemical řeší soudy několik let, během nichž nastalo několik zvratů. Městský soud v Praze nejprve v roce 2017 schválil reorganizační plán společnosti formou fúze s firmou Temperatior, loni v červenci však reorganizační plán zamítl a poslal Oleo do konkurzu, o který dlouhodobě usiluje společnost Ravak. Loni v listopadu ale opětovně reorganizační plán firmy schválil, když mu záležitost k projednání vrátil právě Vrchní soud v Praze.

Oleo Chemical má provozovnu v Liberci, sídlo společnosti je v Praze. "Rozhodnutí vrchního soudu považujeme za klíčové z pohledu schopnosti dokončit reorganizaci společnosti Oleo Chemical, uspokojit věřitele, zachovat provozuschopnost výrobního závodu a více než 100 pracovních míst," uvedl dnes člen představenstva Oleo Chemical Jaroslav Jandura. "Osobně věc vnímám i jako obrovskou satisfakci po všech útocích, které proti mně osobně i jiným členům představenstva, soudcům a dalším účastníkům insolvenčního řízení vedli někteří věřitelé," dodal.

Pomp uvedl, že podle soudem pravomocně schváleného reorganizačního plánu a znaleckých posudků získají zajištění věřitelé přes 277 milionů korun. "Nezajištění věřitelé by v konkurzu neobdrželi žádné uspokojení, zatímco v reorganizaci je pro ně připraveno nejméně 77 milionů korun, ale v případě úspěchu Oleo Chemical v incidenčních sporech a po vypořádání pohledávek s přednostním pořadím ještě o desítky milionů více," dodal.

Jeden z hlavních věřitelů, společnost Ravak, v pátek uvedl, že aktuální rozhodnutí považuje za zcela chybné a opakovaně nerespektující závazné pokyny Ústavního soudu. "Podáme dovolání k Nejvyššímu soudu, případně i stížnost k Ústavnímu soudu, stejně jako uplatníme i řadu dalších právních kroků pro ochranu našich práv. Znovu upozorňujeme, že povolením reorganizace Oleo Chemical formou fúze s firmou Temperatior, založenou odsouzenými podnikateli Kamilem Jirounkem a Michalem Urbánkem, dojde k zásadnímu poškození skutečných věřitelů a porušení řady právních norem i zásad. A stát v důsledku nezvládnutí této insolvence bude čelit riziku uplatnění a úhrady stamilionových škod, podobně jako k tomu dochází v případě nezvládnuté insolvence OKD," řekl v pátek mediální zástupce Ravaku Jan Vávra.

Související

Aktuální usnesení vrchního soudu naopak vítá společnost Temperatior, která poskytnutím úvěru 400 milionů korun umožní Oleo Chemical vypořádání se s věřiteli. "Temperatior je připraven splnit své závazky, ke kterým se zavázal v rámci pravomocně schváleného reorganizačního plánu. Počítáme s tím, že budeme investovat další prostředky do dokončení výstavby unikátní výrobní technologie, kterou jsme vyvíjeli více než pět let. Výroba biopaliva druhé generace přispívá k naplňování evropských emisních norem a podílí se tak na zlepšování životního prostředí," uvedl dnes ředitel firmy Michal Fišer.

Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Jirounek a Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak firmě půjčil stovky milionů korun na investice do modernizace technologie. Finanční zdroje se ale nevracely, Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu. Manažeři Olea v době finančních problémů firmy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Předloni soud potvrdil, že Urbánek, Jirounek i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou za tunelování Olea do vězení, každý na tři roky. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru