Polovina podnikatelů přišla kvůli opatřením proti šíření koronaviru téměř o veškeré příjmy a nemá z čeho platit nájmy. Pětina pak uvedla, že musela propouštět nebo omezovat spolupráce. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi 600 živnostníky a malými a středními podniky různých odvětví, od kadeřnictví až po řemeslné služby, provedla v květnu společnost Reservio, zajišťující pro firmy rezervační systém. Peníze z programu ministerstva financí Pětadvacítka podle průzkumu získalo 56 procent živnostníků, u dalších programů byli dotázaní výrazně méně úspěšní.

Na pomoc jednoho z programů na podporu podnikatelů Covid I, II, II dosáhlo procento oslovených a kurzarbeitový program Antivirus pomohl zhruba šesti procentům dotázaných. Téměř 30 procent ale o státní podporu nežádalo a čtyřem procentům byla žádost o ni odmítnuta.

Podle průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici, na začátku května i přes vládní nařízení podnikalo s určitým omezením 42 procent lidí, naopak dvě pětiny podnikat nemohly. Přitom téměř 70 procent respondentů mělo na začátku epidemie finanční rezervu na dva a více měsíců. Pětina měla rezervu na měsíc a 12 procent nemělo žádné peníze v záloze.

Při pohledu do budoucnosti jsou ale podnikatelé optimističtí, dvě třetiny z nich neočekávají existenční potíže. Obavu o podnikání vyjádřila zhruba čtvrtina podnikatelů a osm procent ještě čeká, jak krize jejich podnikání ovlivní.