Polovina podnikatelů přišla kvůli opatřením proti šíření koronaviru téměř o veškeré příjmy a nemá z čeho platit nájmy. Pětina pak uvedla, že musela propouštět nebo omezovat spolupráce. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi 600 živnostníky a malými a středními podniky různých odvětví, od kadeřnictví až po řemeslné služby, provedla v květnu společnost Reservio, zajišťující pro firmy rezervační systém. Peníze z programu ministerstva financí Pětadvacítka podle průzkumu získalo 56 procent živnostníků, u dalších programů byli dotázaní výrazně méně úspěšní.

Na pomoc jednoho z programů na podporu podnikatelů Covid I, II, II dosáhlo procento oslovených a kurzarbeitový program Antivirus pomohl zhruba šesti procentům dotázaných. Téměř 30 procent ale o státní podporu nežádalo a čtyřem procentům byla žádost o ni odmítnuta.

Podle průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici, na začátku května i přes vládní nařízení podnikalo s určitým omezením 42 procent lidí, naopak dvě pětiny podnikat nemohly. Přitom téměř 70 procent respondentů mělo na začátku epidemie finanční rezervu na dva a více měsíců. Pětina měla rezervu na měsíc a 12 procent nemělo žádné peníze v záloze.

Při pohledu do budoucnosti jsou ale podnikatelé optimističtí, dvě třetiny z nich neočekávají existenční potíže. Obavu o podnikání vyjádřila zhruba čtvrtina podnikatelů a osm procent ještě čeká, jak krize jejich podnikání ovlivní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist