Zakázky německého průmyslu v dubnu v důsledku koronavirové krize klesly nejvíce od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly zveřejňovat. Ve srovnání s březnem klesly o 25,8 procenta, slabší byla přitom jak domácí, tak i zahraniční poptávka. Oznámil to v pátek německý statistický úřad.

Objem domácích průmyslových zakázek v dubnu klesl o 22,3 procenta, zatímco ze zahraničí přišlo o 28,1 procenta méně zakázek.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že celkové objednávky klesnou o 19,7 procenta.

V květnu odložila kvůli obavám z dopadů pandemie polovina německých firem investice, ukázal průzkum, který v pátek zveřejnil institut Ifo. Osmadvacet procent jich pak investiční projekty úplně zrušilo. "Jsou to znepokojivá čísla pro dlouhodobý vývoj ekonomiky," řekl k tomu ekonom Ifo Klaus Wohlrabe.

Německé vládní strany tento týden schválily nový balík opatření na podporu ekonomiky v objemu 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu korun). Německý ministr hospodářství Peter Altmaier zdůraznil, že je to největší finanční pomoc od vzniku spolkové republiky v roce 1949. I když se v zemi postupně otevírají obchody, podniky a továrny, čelí Německo nejhlubší recesi od druhé světové války.

Související

Výbor ekonomických poradců německé vlády tak předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa v letošním roce klesne o šest až sedm procent. V rozhovoru s mediální skupinou Funke to řekl šéf výboru Lars Feld. Poradci jsou tak pesimističtější než v březnu, kdy představili tři scénáře, z nichž nejhorší předpovídal pokles o 5,4 procenta.

"Omezení pohybu trvalo déle a zahraniční obchod utrpěl větší újmu, než se předpokládalo," uvedl Feld, kterého cituje agentura Reuters. "Zjevně jsme byli příliš optimističtí, zejména co se týče Spojených států," dodal.

V prvním čtvrtletí německá ekonomika klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009. Německo tak vstoupilo do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V loňském čtvrtém čtvrtletí se HDP snížil o 0,1 procenta.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru