Od začátku krize způsobené pandemií koronaviru tlačil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na vládu, aby na pomoc podnikatelům uvolnila stovky miliard korun. Zdůrazňoval, že není potřeba brát velké ohledy na rostoucí zadlužení, protože Česko je jednou z nejméně zadlužených ekonomik v Evropské unii. Nyní už je podle něj čas s podporou brzdit. "Vláda by se nyní měla soustředit na dotažení všech opatření, která již schválila, a na zadluženost bych už přece jen začal myslet," říká Dlouhý v rozhovoru pro HN. 

Podle šéfa komory, která v Česku zastupuje asi 16 tisíc firem, je teď nejdůležitější spustit státem garantované půjčky z programů Covid III a Covid plus. "Pak už bych další programy nepřijímal," tvrdí Dlouhý. "Těch opatření je už dnes tolik, že je nikdo z hlavy ani správně nepojmenujeme."

Když se podíváte o více než dva měsíce zpět, jak hodnotíte tehdejší vládní nařízení, které uzavřelo téměř všechny obchody či restaurace v zemi. Bylo to v boji s epidemií nutné, nebo jsme se měli vydat spíše švédskou cestou?

Pro epidemiologického laika, jako jsem já, to není úplně snadná otázka. Když se podívám na srovnání mezinárodních dat, tak je zjevné, že z hlediska šíření pandemie bylo Česko poměrně úspěšné. To je plusový bod pro opatření z 12. března.

My ekonomové máme s epidemiology společné, že zkoumáme společenské systémy, kde na rozdíl třeba od fyziky nejsou zákonitosti tak striktně dané. Opatření v oblasti společenských systémů jsem se naučil hodnotit podle toho, jaké se v minulosti dělaly predikce a zda se pak naplnily. Na základě stížností některých našich firem jsme s epidemiology navázali kontakt. Třeba už před více než měsícem mi profesor Ladislav Dušek vykládal, že dojde k poklesu onemocnění a že se budou vyskytovat ojedinělá ohniska, kterých se příliš nebojí, protože se dají zapouzdřit. Tahle predikce se epidemiologům víceméně naplnila, podívejme se na dnešní data a současně na ohnisko kolem Dolu Darkov.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru