Průměrná úroková sazba hypoték v květnu klesla na 2,3 procenta z dubnových 2,39 procenta, a vrátila se tak na úroveň z počátku roku 2018. Zároveň byl květen v počtu poskytnutých hypoték nejslabším květnem za posledních deset let. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla.

"Po úspěšném dubnu se projevil dopad koronavirové krize i na hypoteční trh. V počtu prodaných hypoték je květen 2020 s počtem 6203 kusů nejslabším květnem za posledních deset let existence Fincentrum Hypoindexu. Jen díky rekordní průměrné výši poskytnutých úvěrů 2,66 milionu korun na tom není stejně i v objemu poskytnutých úvěrů," uvedl specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Výsledek podle hlavního poradce České bankovní asociace Vladimíra Staňury odráží to, že k menším hráčům na trhu se přidali se svým zlevňováním i ti velcí. "Řada bank šla se svými sazbami razantně dolů. Z tohoto pohledu je až překvapivé, že průměrná úroková sazba podle Hypoindexu šla dolů tak málo," uvedl.

Banky tak v květnu poskytly hypotéky za 16,5 miliardy korun, což je ve srovnání s dubnem pokles o 1,34 miliardy korun. Naopak ve srovnání s loňským květnem jde o čtyřprocentní nárůst. Objem hypoték je nicméně druhý nejnižší za posledních pět let.

"Pokles vypadá jako výrazný. Ve skutečnosti to ale není žádné drama. Při zachování takovéto úrovně prodejů by výsledek za celý rok byl kolem 200 miliard korun. A to by byl vzhledem k negativním očekáváním kolem dopadů koronaviru výsledek snů," uvedl Staňura. Pokud by se tedy úroveň prodejů v příštích měsících stabilizovala na úrovních dubna a května, pak by se podle něj dalo říci, že pandemie prohrála.

"Nízký počet sjednaných hypoték odráží jednak to, jakým způsobem byli lidé omezeni v uplynulých dvou měsících z hlediska běžného fungování. Nucené karantény, omezené provozy úřadů, cokoli vyřídit bylo pro člověka mnohem obtížnější a mělo to dopad i na realitní trh. Též se potvrdilo, že banky byly při poskytování hypoték obezřetnější," uvedl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Podle něj lze pro příští měsíce čekat opět oživení. "Život se vrací do normálu a banky tomu pružně uzpůsobují schvalování," dodal.

Pokles úrokových sazeb by mohl pokračovat i v následujících měsících. Ceny zdrojů se totiž podle Sýkory stále drží nízko a základní úroková sazba České národní banky je od začátku května na 0,25 procenta. "Rekordně nízkých úrokových sazeb z konce roku 2016 se zřejmě letos nedočkáme. Hypotéky sice již zlevnily i největší hypoteční hráči, úrokové sazby však stále drží nad dvouprocentní hranicí," uvedl. Dodal ale, že ani nižší úrokové sazby hypotečních úvěrů nemusí banky zachránit před dalším propadem objemů.

"V následujících měsících se můžeme sice dočkat dalšího snížení průměrné úrokové sazby, nicméně to nebude žádný zásadní zlom, banky stále očekávají velké ztráty z nesplácených úvěrů, a tak pro razantní snižování není důvod," uvedl i hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák. Pokles úrokové sazby podle něj dokládá opětovný konkurenční boj o každého klienta.

ČSOB snížila sazby hypoték až na 2,19 procenta v rámci časově omezené akce, která běží od 18. května do 30. června. U České spořitelny je možné sjednat od konce května hypotéku s fixací na pět a osm let od 2,34 procenta. Na začátku června přistoupila ke snížení sazeb i Komerční banka, která nabízí nejlevněji tříleté a pětileté fixace, a to od 2,29 procenta.

Následně snížila sazby od 15. června Fio banka, která hypotéku s fixací na jeden rok nabízí od 1,58 procenta, s fixací na tři roky od 1,68 procenta a na pět let od 1,78 procenta. Minulý týden také snížila úrokové sazby refinancovaných hypoték Air Bank, a to o 0,2 procentního bodu na 1,99 procenta.

Hypoindex květen 2020

Zdroj: Fincentrum Hypoindex