Čtyřnohý robot, který svým tvarem připomíná psa, se může pomalu začít zabydlovat v amerických firmách. Z vývojových laboratoří Boston Dynamics se žlutý robot Spot poprvé dostal ven v loňském roce, kdy společnost nabídla v rámci Early Adopter Programu k pronájmu zhruba 150 kusů. A od pondělí ho Boston Dynamics po letech vývoje uvolnila k všeobecnému prodeji. Vlastního Spota i s příslušenstvím si tak firmy mohou koupit za základní cenu vozu Tesla Model S, tedy 74 500 dolarů (zhruba 1 750 000 korun). 

Firmy tohoto robota mohou využívat především pro úkoly, které by byly pro jejich pracovníky příliš riskantní. To pro server The Verge potvrzuje i hlavní robotický inženýr Boston Dynamics Zack Jackowski, podle kterého jejich zákazníci Spota posílají tam, kam nechtějí, aby chodil člověk. Podle ředitele a zakladatele společnosti Marca Raiberta může Spot pomoci zvýšit bezpečnost práce. "Kombinace Spotova sofistikovaného systému a vysoce výkonného mechanického designu umožňuje robotovi zastat obtížnou nebo nebezpečnou lidskou práci. Nyní můžete pomocí Spota zvýšit bezpečnost lidí v prostředích a úkolech, kde tradiční automatizace nebyla úspěšná," uvedl Raibert v tiskové zprávě.

Boston Dynamics ve svém e-shopu uvádí, že robot kromě průzkumu nebezpečného či špatně přístupného prostředí zvládne také přepravu nákladu v nestrukturovaném či neznámém terénu a umí automatizovat sběr dat. Do budoucna by se ale jeho pracovní náplň mohla ještě rozšířit. V rámci Early Adopter Programu ho otestovali například ve vyřazených jaderných zařízeních, výrobních halách či výzkumných laboratořích. Podle The Verge zvládl během zkušebního provozu například vytvářet 3D mapy stavenišť a vyhledávat závady na strojích na ropných plošinách. Při práci ho vyzkoušeli například i policejní pyrotechnici. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.