Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita prostřednictvím fondu Jet 2 koupila 70 procent společnosti 2 JCP, která v Račicích na Litoměřicku vyrábí zařízení pro plynové turbíny, podmořské systémy a tlaková potrubí. Investor o tom v úterý informoval v tiskové zprávě, výši transakce neuvedl.

"Fond Jet 2 odkoupil v první fázi 70 procent od tří českých vlastníků a na základě opčních práv počítáme s dokoupením přibližně 15 procent v průběhu následujících čtyř až pěti let. Zbylých 15 procent zůstane v držení klíčových manažerů skupiny," uvedl projektový ředitel Jet Investment Marek Palička.

Doplnil, že dva ze tří současných českých akcionářů zůstanou aktivními členy vedení a budou se podílet na dalším řízení společnosti.

"Firmu jsem v 90. letech převzal po otci, který ji vybudoval od nuly. Po 26 letech úspěšného vedení však nastal čas předat žezlo a najít partnera, který bude mít chuť a především dostatečné prostředky zajistit další rozvoj a stabilitu společnosti. V Jet Investment mám plnou důvěru, věřím, že bude pokračovat v námi započatém díle, na němž se budu i nadále podílet jako minoritní vlastník a manažer," uvedl původní majoritní akcionář Jan Pačes.

Společnost 2 JCP byla založena v roce 1992, má sídlo a výrobní závod v Račicích na Litoměřicku a obchodně-technické pobočky ve Velké Británii a USA. Vyrábí a dodává zařízení pro plynové turbíny, podmořské systémy a tlaková potrubí a potravinářské a obalové konstrukce. Dodává do 50 zemí světa, zaměstnává 315 lidí ve třech zemích a loni dosáhla hrubého provozního zisku (EBITDA) přibližně 100 milionů korun.

Firma Jet Investment se od vzniku v roce 1997 specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých společností výrobního průmyslu, které považuje za perspektivní. Za poslední čtyři roky shromáždila kapitál pro soukromé investice ve výši 7,3 miliardy korun a společnosti v jejím portfoliu zaměstnávají 2300 lidí. V uplynulých dvou letech prodala firmy Less & Timber a Kordárna Plus, které patří mezi její nejúspěšnější projekty.