Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON SE. Cenu transakce firmy nezveřejnily. V sobotu o tom informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy korun).

Značka innogy i po prodeji maďarské firmě v Česku zůstane, měnit se nebudou ani současné smlouvy a ceny energetické firmy.

Akvizice české innogy je pro MVM Group důležitým krokem ve snaze o její expanzi ve střední Evropě. "Věříme, že tato transakce zvýší konkurenci na českém energetickém trhu. Těšíme se na spolupráci s vedením skupiny, společně chceme dále rozvíjet silnou pozici innogy na českém trhu," uvedl šéf MVM Group György Kóbor.

innogy

je největším distributorem plynu v České republice. Na konci loňského roku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. 

V Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro více než 1,6 milionu zákazníků. V současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny.

Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,4 miliardy korun).

Výkonný ředitel innnogy v ČR Tomáš Varcoup si od spolupráce s novým vlastníkem slibuje další rozvoj nabídky. "Chci ujistit všechny naše zákazníky a partnery, že pro ně budeme i nadále spolehlivým partnerem," podotkl.

Transakce, kterou ještě musí schválit Evropská komise, je posledním krokem ke splnění podmínek, které společnost E.ON nabídla Evropské komisi v souvislosti se schválením transakce mezi RWE a E.ON. Německá firma už dříve prodala části byznysu v oblasti centrálního vytápění v Německu, části maloobchodního byznysu s elektřinou v Maďarsku, a také odstoupila od rezervovaných lokalit pro výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily na německých dálnicích.

E.ON získal podíl v innogy, RWE si naopak tehdy ponechalo aktivity innogy v odvětví obnovitelných zdrojů energie a získalo rovněž aktivity E.ON v tomto sektoru. Společnost E.ON vloni nabídla, že plynárenské a elektrárenské aktivity innogy v České republice prodá. Důvodem byla snaha rozptýlit obavy komise, že by převzetím části innogy mohla získat dominantní pozici na evropském trhu.

Agentura Reuters v březnu napsala, že mezi zájemci o maloobchodní aktivity innogy v Česku byly například i Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, KKCG Karla Komárka, společnost Sev.en Energy Pavla Tykače, PPF Petra Kellnera a Pražská energetika (PRE).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

Podíl innogy na distribuci plynu v ČR v předchozích letech činil okolo 85 procent. Mezi největší konkurenční firmy v Česku patří například Pražská plynárenská či E.ON, který ještě samostatně působí na jihu Čech. Ke konkurenci patří i firmy, které se jinak specializují spíše na dodávky elektřiny, jako jsou ČEZ, Bohemia Energy a další.

MVM Group je maďarský státní energetický podnik, který se zabývá výrobou, distribucí a velkoobchodním prodejem elektřiny.

Zaměřuje se i na telekomunikační služby, elektromobilitu a je také aktivní na trhu s plynem. Podnik v posledních několika letech expandoval, což souviselo s kampaní maďarského premiéra Viktora Orbána zvýšit vliv státu v klíčových sektorech.

Firma mimo jiné provozuje maďarskou jadernou elektrárnu Paks, která vyrábí elektřinu od roku 1982 a její stávající čtyři bloky pokrývají asi polovinu energetické potřeby země. Maďarská vláda toto zařízení rozhodla rozšířit o další dva bloky, které postaví ruský koncern Rosatom. Na modernizaci a údržbě elektrárny se také dlouhodobě podílí česká strojírenská firma Škoda JS.

V roce 2015 měla MVM Group zájem o podíl v největším slovenském výrobci elektřiny, společnosti Slovenské elektrárne (SE). V roce 2018 firma spustila největší maďarskou solární elektrárnu v obci Felsözsolca s kapacitou 20 megawattů.

Společnost byla založena v roce 1963, v roce 1992 se reorganizovala. Ke konci roku 2018 měla firma 55 dceřiných společností a zaměstnávala přes 11 800 lidí, svoje služby poskytovala více než čtyřem milionům zákazníků.

Prodej innogy neohrozí, myslí si analytici

Prodej skupiny innogy firmě MVM Group její postavení na českém trhu neohrozí. Pro Maďary je akvizice především příležitostí proniknout na další trhy a zároveň navýšit vlastní hodnotu. Lze proto očekávat, že případné změny budou zatím jen minimální a postupné. Myslí si to oslovení analytici.

Podle Jiřího Gavora z konzultační firmy ENA je nejvyšší cena zřejmě hlavním důvodem, proč z mnoha velkých zájemců uspěla MVM Group. Upozornil, že Maďaři budou na tuzemském trhu úplnou novinkou, obě strany si proto budou muset na sebe nejprve zvykat. Ačkoliv MVM Group nemá zkušenosti s českým trhem, fungování firmy to podle Gavora neohrozí. "Kupují stabilní podnik, nový majitel proto bude postupovat konzervativně. Není důvod něco zásadně měnit, proces případných změn proto bude jen pozvolný," podotkl Gavor.

Pro maďarský státní podnik je podle něj akvizice innogy také možnost získání nového know-how od velkého fungujícího podniku, které následně může využít i v jiných zemích.

Koupě innogy je podle analytiků zároveň cestou k navýšení hodnoty maďarské firmy. Tu nyní ze 100 procent vlastní maďarský stát, analytik společnosti Natland Petr Bartoň ovšem upozornil, že tamní vláda nyní zvažuje privatizaci firmy na burze. "V celém regionu střední a jihovýchodní Evropy tak činí akvizice, které by se měly projevit ve zvýšení prodejní ceny," uvedl Bartoň. MVM Group svým postavením přirovnal k tuzemské společnosti ČEZ.

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda vidí jako hlavní cíl maďarské společnosti rozšíření jejího postavení na středoevropském trhu a navýšení její hodnoty. Upozornil na to, že MVM Group získává innogy v rámci širší vlny svých akvizic, která zahrne zejména balkánské země. Společnost zároveň úzce spolupracuje s Ruskem při výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Paks.

Nákup innogy je druhou velkou transakcí během posledních dvou týdnů, kterou v Česku podnikla maďarská firma. Penta Investments v červnu prodala leteckého výrobce Aero Vodochody maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a skupině Omnipol, připomněl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

"Bude zajímavé sledovat, jak efektivně budou tento podnik spravovat. Dlouho jsme tu neměli maďarského vlastníka u takto významného podniku," podotkl.