Společnost Vítkovice, a. s., po předloňské ztrátě 3,2 miliardy korun dosáhla v roce 2019 zisku před zdaněním 162,8 milionu korun. Firma, která zastřešuje služby pro některé dceřiné společnosti ze skupiny Vítkovice (dříve Vítkovice Machinery Group) ostravského podnikatele Jan Světlíka, loni vytvořila tržby 164,7 milionu korun. V úterý to řekla mluvčí společnosti Eva Kijonková. O rok dříve činily tržby firmy 336,3 milionu korun.

"Ve výsledku hospodaření se promítly zejména účetní operace, kdy mohla společnost 'rozpustit' část opravných položek, které tvořila kvůli zárukám za firmy ve skupině," uvedla Kijonková.

Firma se v posledních letech potýkala s insolvencemi některých svých dceřiných společností. Dřívější strojírenský holding prodělal zásadní proměnu a ve skupině zůstalo už jen několik nevýrobních firem. Vítkovice, a. s., mají stále několik dceřiných společností, například Vítkovice IT Solutions, zabývají se hlavně developerskými projekty nebo správou nemovitostí. Spolu s dceřinými firmami mají téměř 500 zaměstnanců.

Hospodářské výsledky schválila valná hromada, která ale nerozhodla o záměru představenstva zbavit se části starých závazků z ručení za úvěry dceřiných firem formou kapitalizace. O navrhované operaci akcionáři detailně diskutovali do pondělních pozdních večerních hodin a pokládali desítky dotazů. Zástupce hlavního akcionáře se s ohledem na čas jednání, rozsáhlé dotazy a podle mluvčí i zjevné nepochopení navrhovaných kroků menšinovými akcionáři zdržel hlasování, a tak zvýšení kapitálu nakonec nebylo schváleno.

Představenstvo navrhlo, aby valná hromada souhlasila se zvýšením základního kapitálu a s upsáním nových akcií v hodnotě zhruba 241,4 milionu korun. To odpovídá pohledávce společnosti Duohamer, která by tak kapitalizací pohledávky získala akcie Vítkovic v odpovídající hodnotě. Základní kapitál firmy by se tím zvýšil ze zhruba 132,8 milionu korun na 374,2 milionu korun.

Tento krok ale napadl druhý největší akcionář, společnost KKCG miliardáře Karla Komárka. Započtením pohledávky by se její 12procentní podíl naředil asi na třetinu. Komárkovi právníci proto tvrdili, že firma Duohamer, kterou vlastní dlouholetý Světlíkův advokát Rostislav Doleček, funguje jen jako bílý kůň. A že se přes tuto pohledávku snaží Světlík celou firmu ovládnout.

"Během valné hromady vyšlo najevo, že Vítkovice, a. s., disponují rozsáhlým majetkem a žádný nový kapitál nepotřebují. To vyplynulo přímo z vyjádření představenstva firmy. Toto i další zjištění prokázala, že návrh pana Světlíka na úpis nových akcií je účelový," říká mluvčí KKCG Dana Dvořáková.

Ta tvrdí, že se na jejich stranu přiklonili i další menší akcionáři. "Právní zástupce Jana Světlíka pod tíhou situace po více než 12 hodinách hodil 'ručník do ringu' a oznámil, že nebude hlasovat pro úpis nových akcií," komentuje včerejší valnou hromadu.

"Jde nám o to, aby naše společnost snížila zatížení z minula a stabilizovala se," uvedl předseda představenstva Vítkovic Rodan Broskevič. Na řešení pohledávky, která byla původně pohledávkou Komerční banky, bylo podle něj poměrně složité se dohodnout.

"Nervozitu akcionářů ve vztahu ke kapitalizaci přičítáme nepochopení skutečnosti, že naše společnost v současné době nedisponuje dostatečnými finančními prostředky na úhradu tohoto závazku. Kapitalizace je pro akcionáře přínosem, nikoli újmou. Toto nebylo ani po mnoha hodinách pochopeno," uvedl Broskevič.

Uvedl, že po snížení zadluženosti společnosti by vzrostla hodnota akcií a že je pro něj nadále podstatné zachování značky Vítkovice a posílení firmy pro nové projekty. Zejména jde o nové developerské využití rekultivovaných území, jako jsou Aglomerace a Halda Hrabůvka.

S přispěním Petra Lukáče

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist