Známé byznysové rčení říká, že problém jednoho může být pro jiného příležitost. Zejména zbývající měsíce do konce roku mohou přinést šance pro kapitálový vstup do společností ve finanční tísni. Současně také prověří schopnosti majitelů a manažerů firem, které sice kvůli koronaviru přišly o část zakázek, ale své trable chtějí překonat.

Dosavadní letošní údaje o počtu bankrotů a návrhů na insolvence obchodních společností i jednotlivců jsou v rozporu s daty o propadu hospodářství. Proti loňsku jich není o moc více. Podnikům, jež se potýkají s nedostatkem financí na provoz či splácení úvěrů, zatím pomáhají vládní opatření pro udržení ekonomiky, a to navzdory omezením vyvolaným koronavirovou pandemií. Pomoc v podobě zvýšené ochrany dlužníků a úvěrové splátkové prázdniny ovšem postupně končí.

Jak se koronavirová krize projeví v metodách řízení a přebírání firem, které potřebují restrukturalizovat? Má vůbec cenu investovat do firem v potížích již nyní? Jakou formou to je vhodné učinit? Jak se podniky v problémech, které ale neházejí ručník do ringu, mají bránit případným nájezdníkům s ostrými lokty?

Tématu firmy v potížích jako investiční příležitost se věnovali účastníci kulatého stolu Hospodářských novin, který proběhl v pondělí 31. 8. Účastníky diskuze byli Tomáš Raška, managing partner investiční skupiny Natland, Petr Smutný, partner české pobočky poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, Jaroslav Schönfeld, ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání úvěrů v České spořitelně, a Jiří Tomola, partner v právnické kanceláři Dentons Europe CS LLP.

Podle diskutujících je pro firmy v potížích důležité, aby si problémy přiznaly a otevřeně jednaly se svými věřiteli. Spíš než penězi mohou investoři přispět svými manažerskými a byznysovými dovednostmi, jak znovu postavit firmy s problémy zpět na nohy. "V tom je také zčásti rozdíl mezi situací po finanční krizi z roku 2008 a dnes, protože od té doby máme více expertů na tuto problematiku," uvedl v debatě Jaroslav Schönfeld, který také vyučuje obor transformace podniků na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Partnerem debaty je společnost Natland Managment, s.r.o.

Přinášíme video z debaty, ve které panelisté odpovídali také na otázky čtenářů.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Michal Zuna
Dobrý den, jak resite pomerne častou situaci, kdy prebirana firma má "kreativní ucetnictvi"? Mam na mysli případy s častými prohřešky českých podnikatelů, jako například vyvadeni peněz přes pokladnu. Má vymáhání škod po původním jednateli sanci na úspěch?
Aleš Mohout
Jaký obor je podle vašeho pohledu v současné chvíli nejvíce ohrožený? Kde bude v dohledné době docházet k největšímu podílu přebrání firem?
Petr
Dobrý den, volá Vám většinou akcionář nebo management?
Lenka T
Dobrý den přeji, zajímalo by mě jaká rizika hrozí manažerům firem, jež se dostanou do problémů nebo konkurzu? Jsou nějaká?
Václav Kvítek
Dobrý den, díváte se na potenciální investiční příležitosti čistě přes čísla, nebo občas povolíte a zainvestujete i když čísla úplně nehrajou, ale Vám "šestý" smysl říká něco jiného, kolik takových zkušeností máte za sebou? Díky VK
Vladimír
Kolik (vyjádřeno podílem z celku i případně absolutně) domácích firem se podle vás dostane na podzim do potíží. Děkuji.
Michal
Dobrý den, pane Raško, jak zpětné hodnotíte převzetí Zootu, resp. je něco, co byste udělali jinak?
Jaroslav
Dobrý den, z praktického hlediska, jak vůbec takovou firmu lze nalézt? Kde se dostanu, nebo dozvím o příležitosti investičního vstupu do společnosti? Popřípadě jak funguje další dojednávání a první kontakt mezi majitelem společnosti a vstupujícím investorem. Děkuji.
Filip Švarc
Dobrý den. Jaký je pro vás nejdůležitější faktor, indikátor, podle kterého se rozhodujete k převzetí problémové společnosti? Děkuji FŠ
Karel
Dobrý den, společnost jde pravděpodobně do insolvence. Po vyhlášení LEX COVID firma zpeněžila některá aktiva. Některé věřitele vyplatila přednostně v době ochrany. Člen představenstva 14 dní před vyhlášením ochrany tvrdil na ZOOMu, že majetek je ve výši 3x vyssí než v současné době. Je toto standardní?
Michal
Nemáte obavu, že očekávaná zahlcenost insolvenční justice bude komplikovat vydávání pro transakci nutných rozhodnutí insolvenčních soudů, což bude transakce komplikovat/prodražovat? Dá se s tím něco dělat?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist