Tržby obchodníků v Česku očištěné o kalendářní vlivy se v červenci meziročně zvýšily o 1,9 procenta. Meziměsíčně vzrostly o 1,8 procenta. Rostly hlavně prodeje nepotravinářského zboží. Naopak v prodeji motorových vozidel přetrval meziroční pokles. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V červnu tržby v maloobchodě podle revidovaných údajů klesly meziročně o 1,4 procenta.

Bez sezonního očištění vzrostly v červenci tržby obchodníků o tři procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. "Nejvyšší růst si dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu, avšak tempa růstu se mírně snižují a zákazníci se postupně vracejí do kamenných obchodů," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Prodeje z e-shopů a zásilkových obchodů vzrostly meziročně o 20,9 procenta.

Růst tržeb v červenci zaznamenal zejména sortiment nepotravinářského zboží. "Například prodejnám s výrobky pro kulturu a sport vzrostly tržby o více než deset procent," sdělila Boušková. O desetinu více než loni utržili prodejci počítačů a komunikačních zařízení. Tržby za výrobky pro domácnost stouply o 7,3 procenta. Za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické výrobky zákazníci utratili meziročně o 2,8 procenta více. Naopak specializované prodejny s potravinami zaznamenaly podle statistiků pokles tržeb o 6,7 procenta.

V červenci se nadále nedařilo prodejcům aut. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel byly oproti loňskému červenci nižší o 10,5 procenta. Tržby za opravy se snížily o 6,2 procenta, za prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, byly nižší o 11,6 procenta.

V červenci byl mezi lidmi podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky patrný nárůst optimismu, který se projevil na jejich ochotě utrácet. Analytici podle něj v červenci v průměru čekali stagnaci tržeb. "V Komerční bance jsme počítali s nárůstem o 0,1 procenta," řekl.

U prodejů aut nadále pokračoval pokles a meziročně byly nižší o 10,5 procenta. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera se ve srovnání s předchozími měsíci, kdy tržby klesaly meziročně mezi 35 a 45 procenty, v červenci jedná o zlepšení. "V srpnu se ale dynamika opět zhorší. To naznačily nové srpnové registrace, které meziročně prohloubily svůj pokles z červencových devíti procent na 34 procent. Přitom v červnu se zdálo, že se prodeje aut začínají postupně zlepšovat, poslední dva měsíce však tento trend nepotvrdily," uvedl.

Český statistický úřad zveřejnil i výsledky za ubytování a stravování. Podle analytiků se potvrdilo, že česká klientela nedokázala nahradit zahraniční turisty. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka tržby hotelů a penzionů v červenci meziročně klesly o 49,4 procenta. V případě restaurací je podle něj situace méně dramatická, když tržby klesly o 12,2 procenta. Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour upozornil, že restauratéry postihuje rozšíření práce z domova, což se negativně projevuje v tržbách za obědy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist