Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského prodává Pražskou teplárenskou francouzské skupině Veolia. Cena nebyla zveřejněna. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V pondělí o tom informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Veolia získá také maďarského výrobce tepla Bert.

EPH drží v Pražské teplárenské stoprocentní podíl prostřednictvím společnosti EP Energy. Křetínský uvedl, že Veolia měla o firmu vážný zájem. "V kontextu naší dlouholeté spolupráce s Veolií, dohody o partnerství při budování nízkoemisních zdrojů výroby tepla pro její potřeby a v neposlední řadě kvality Veolie jako provozovatele teplárenských soustav jsme nakonec s divesticí souhlasili," sdělil Křetínský.

V roce 2017 získal Křetínský od Prahy v Pražské teplárenské čtvrtinový podíl. Tyto akcie byly tehdy ohodnoceny na 3,1 miliardy korun. Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku. Dodává teplo do více než 230 tisíc domácností a do desítek administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení. Firmě loni stoupl meziročně čistý zisk o 3,3 procenta na 580 milionů korun.

Analytici považují transfer za logický. "V případě EPH jde o ziskový odchod z podnikatelsky zdařilého projektu. Pro Veolii to znamená významné posílení jejich aktivit, přičemž jde o podnikání i lokalitu, které dobře zná a kde již má svůj vlastní know-how. Pro odběratele by to nemělo znamenat žádnou negativní změnu," řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor. "Jsem velmi rád, že zahraniční investoři do Česka nadále investují a nenechávají se vystrašit některými komentáři některých vládních činitelů, které podporují národní socialismus," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Podle hlavního ekonoma Natlandu Petra Bartoně je Veolia ještě větším specialistou na teplárny než EPH. "Bude tak moci využít ještě větších synergických efektů než stávající vlastník, což může být nakonec dobrou zprávou pro zákazníka a celkovou efektivitu," sdělil. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí k informaci řekl, že všichni provozovatele tepelných zdrojů v ČR, bez ohledu na to, zda jsou čeští nebo zahraniční, musí dostat podmínky, aby svoje zdroje modernizovali. "Musíme přitom systematicky hlídat, aby se ceny tepla nedostaly nad současnou úroveň," dodal.

Veolia rovněž získá největšího výrobce tepla v Budapešti Bert, kde EPH drží prostřednictvím EP Energy téměř 96 procent. Také tuto transakci musí schválit antimonopolní úřad a musí být splněny některé další technické podmínky. Ani cenu tohoto obchodu žádná ze stran nezveřejnila.

EPH byl založen v roce 2009. Většinovým vlastníkem holdingu se stal v roce 2017 Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. EPH zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Loni zvýšil meziročně provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun (2,1 miliardy eur), konsolidované tržby pak vzrostly o více než pětinu na 230 miliard korun (8,6 miliardy eur).

Křetínský je pravidelně zařazován mezi nejbohatší Čechy. Server Seznam Zprávy, který na chystaný obchod upozornil, připomněl, že Křetínský drží podíly také v dalších teplárenských firmách. Jde o Plzeňskou teplárenskou, severočeský podnik United Energy nebo východočeské Elektrárny Opatovice.

Veolia zaměstnává po celém světě téměř 180 tisíc lidí. V Česku Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze. Společnost má zhruba 1600 zaměstnanců.