Schůze věřitelů vydavatelství Mladá fronta a. s., kteří se měli sejít 9. září u krajského soudu v Českých Budějovicích, je zrušená. Důvodem je rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil prohlášení konkurzu na vydavatelství Mladá fronta, a tedy i následný prodej v aukci. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

Vrchní soud uvedl, že zrušil prohlášení konkurzu kvůli možné podjatosti soudce Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení. Jak Mladá fronta, tak i časopis Týden patřící jednomu z věřitelů, Jaromíru Soukupovi, totiž v minulosti uveřejnily kritické články o Strnadovi. Ten je proto z rozhodování ve věci Mladé fronty vyloučený a o řešení úpadku vydavatelství bude znovu rozhodovat jiný soudce soudu první instance. Strnadovo vyjádření ČTK zjišťuje. Vedení vydavatelství nechtělo aktuální situaci komentovat.

Vydavatelství Mladá fronta, které bylo v konkurzu, vydražila začátkem září za 50,1 milionu korun agentura PP Partners podnikatele Andreje Čírtka. Vyvolávací cena byla 36 milionů. Podnik vydávající například týdeník Euro se prodával očištěný o závazky, které vznikly před vyhlášením konkurzu.

Čírtek působí jako mluvčí skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada. Podle dřívějších informací o vydavatelství projevily zájem například Czech News Center nebo mediální podnikatel Jaromír Soukup.

V insolvenčním řízení s vydavatelstvím se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů korun. Pohledávky by měly být hrazeny z výnosu aukce.

Původní majitel František Savov dříve tvrdil, že o Mladou frontu přichází nelegální cestou. Z nájezdu na svůj majetek obviňuje vlastníky holdingu Czechoslovak Group Michala Strnada a jeho otce Jaroslava, kteří jsou jedněmi z Čírtkových klientů. Strnadovi dlouhodobě argumentují, že Savov pro svá tvrzení nemá důkazy. Czechoslovak Group se se Savovem přela také o další jeho firmy, například o zkrachovalou vagonku Legios v Lounech.

Podle generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku provoz vydavatelství již dále nefinancovat.

Do vydavatelství Mladá Fronta patří i týdeník Euro a portál Euro.cz. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových titulů. Mladá fronta vydává i auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy, pro nejmenší děti časopis Puntík, magazín Maminčin Puntík a časopis Tečka pro děti od šesti let.


OPRAVA 8. 9. 2020, 17:18: ČTK v původní zprávě nepřesně uvedla, že soudce Zdeněk Strnad byl podjatý. Soud však prohlášení zrušil jen kvůli možné podjatosti. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist