Schůze věřitelů vydavatelství Mladá fronta a. s., kteří se měli sejít 9. září u krajského soudu v Českých Budějovicích, je zrušená. Důvodem je rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil prohlášení konkurzu na vydavatelství Mladá fronta, a tedy i následný prodej v aukci. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

Vrchní soud uvedl, že zrušil prohlášení konkurzu kvůli možné podjatosti soudce Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení. Jak Mladá fronta, tak i časopis Týden patřící jednomu z věřitelů, Jaromíru Soukupovi, totiž v minulosti uveřejnily kritické články o Strnadovi. Ten je proto z rozhodování ve věci Mladé fronty vyloučený a o řešení úpadku vydavatelství bude znovu rozhodovat jiný soudce soudu první instance. Strnadovo vyjádření ČTK zjišťuje. Vedení vydavatelství nechtělo aktuální situaci komentovat.

Vydavatelství Mladá fronta, které bylo v konkurzu, vydražila začátkem září za 50,1 milionu korun agentura PP Partners podnikatele Andreje Čírtka. Vyvolávací cena byla 36 milionů. Podnik vydávající například týdeník Euro se prodával očištěný o závazky, které vznikly před vyhlášením konkurzu.

Čírtek působí jako mluvčí skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada. Podle dřívějších informací o vydavatelství projevily zájem například Czech News Center nebo mediální podnikatel Jaromír Soukup.

V insolvenčním řízení s vydavatelstvím se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů korun. Pohledávky by měly být hrazeny z výnosu aukce.

Původní majitel František Savov dříve tvrdil, že o Mladou frontu přichází nelegální cestou. Z nájezdu na svůj majetek obviňuje vlastníky holdingu Czechoslovak Group Michala Strnada a jeho otce Jaroslava, kteří jsou jedněmi z Čírtkových klientů. Strnadovi dlouhodobě argumentují, že Savov pro svá tvrzení nemá důkazy. Czechoslovak Group se se Savovem přela také o další jeho firmy, například o zkrachovalou vagonku Legios v Lounech.

Podle generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku provoz vydavatelství již dále nefinancovat.

Do vydavatelství Mladá Fronta patří i týdeník Euro a portál Euro.cz. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových titulů. Mladá fronta vydává i auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy, pro nejmenší děti časopis Puntík, magazín Maminčin Puntík a časopis Tečka pro děti od šesti let.


OPRAVA 8. 9. 2020, 17:18: ČTK v původní zprávě nepřesně uvedla, že soudce Zdeněk Strnad byl podjatý. Soud však prohlášení zrušil jen kvůli možné podjatosti.