Mobilní operátor Vodafone zvýšil ve fiskálním roce končícím letos v březnu čistý zisk o 13 procent na 1,46 miliardy korun. Celkové tržby stouply o čtyři procenta na 15,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb se zvýšily o čtyři procenta na 14,73 miliardy korun. Meziroční růst tržeb ze služeb byl podle firmy podpořen silnými příjmy z prodeje paušálních mobilních služeb díky zákaznické základně a meziročnímu růstu průměrného výnosu na zákazníka.

Operátor za posledních pět let podle generálního ředitele Petra Dvořáka investoval 22 miliard korun. Za stejné období byl zisk po zdanění 5,3 miliardy korun a na dividendách vyplatil 3,2 miliardy. Loni to bylo za rok 2018 zhruba 1,285 miliardy korun.

"Velkou událostí za loňský rok byla akvizice UPC. To dokládá, že rozvoj sítí a dostupnosti internetu je pro nás v České republice zásadní prioritou. Spojení s UPC, urychlení investice do gigabitového připojení pro třetinu českých domácností a firem, start 5G v pěti městech a nová Vodafone televize ukazují, že digitalizaci české ekonomiky a gigabitovou společnost bereme vážně," řekl Dvořák.

Počet zákazníků operátora vzrostl meziročně o 93 tisíc na 3,99 milionu. Podíl lukrativnějších tarifních klientů se zvýšil o 1,9 procentního bodu na 72,1 procenta. Výrazný nárůst Vodafone zaznamenal u uživatelů pevného připojení k internetu. Díky převzetí kabelového operátora UPC se počet klientů zvýšil z 29 tisíc na 560 tisíc. Čistý přírůstek se pohyboval kolem 24 tisíc přípojek.

Vodafone na konci března spustil vlastní placenou internetovou televizi. Vysílání Vodafone TV je divákům dostupné přes set-top-box, stejně jako přes aplikaci pro chytré telefony a tablety. Vodafone ČR je od roku 2005 součástí nadnárodní skupiny Vodafone Group.

Konkurenční operátor O2 zvýšil loni výnosy o dvě procenta na 38,76 miliardy korun. Čistý zisk stoupl kvůli investicím o 0,2 procenta na 5,46 miliardy korun. Další konkurent T-Mobile loni zvýšil tržby o 3,8 procenta na 28,27 miliardy korun. Provozní zisk stoupl o 4,4 procenta na 11,95 miliardy korun.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist