Mobilní operátor Vodafone zvýšil ve fiskálním roce končícím letos v březnu čistý zisk o 13 procent na 1,46 miliardy korun. Celkové tržby stouply o čtyři procenta na 15,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb se zvýšily o čtyři procenta na 14,73 miliardy korun. Meziroční růst tržeb ze služeb byl podle firmy podpořen silnými příjmy z prodeje paušálních mobilních služeb díky zákaznické základně a meziročnímu růstu průměrného výnosu na zákazníka.

Operátor za posledních pět let podle generálního ředitele Petra Dvořáka investoval 22 miliard korun. Za stejné období byl zisk po zdanění 5,3 miliardy korun a na dividendách vyplatil 3,2 miliardy. Loni to bylo za rok 2018 zhruba 1,285 miliardy korun.

"Velkou událostí za loňský rok byla akvizice UPC. To dokládá, že rozvoj sítí a dostupnosti internetu je pro nás v České republice zásadní prioritou. Spojení s UPC, urychlení investice do gigabitového připojení pro třetinu českých domácností a firem, start 5G v pěti městech a nová Vodafone televize ukazují, že digitalizaci české ekonomiky a gigabitovou společnost bereme vážně," řekl Dvořák.

Počet zákazníků operátora vzrostl meziročně o 93 tisíc na 3,99 milionu. Podíl lukrativnějších tarifních klientů se zvýšil o 1,9 procentního bodu na 72,1 procenta. Výrazný nárůst Vodafone zaznamenal u uživatelů pevného připojení k internetu. Díky převzetí kabelového operátora UPC se počet klientů zvýšil z 29 tisíc na 560 tisíc. Čistý přírůstek se pohyboval kolem 24 tisíc přípojek.

Vodafone na konci března spustil vlastní placenou internetovou televizi. Vysílání Vodafone TV je divákům dostupné přes set-top-box, stejně jako přes aplikaci pro chytré telefony a tablety. Vodafone ČR je od roku 2005 součástí nadnárodní skupiny Vodafone Group.

Konkurenční operátor O2 zvýšil loni výnosy o dvě procenta na 38,76 miliardy korun. Čistý zisk stoupl kvůli investicím o 0,2 procenta na 5,46 miliardy korun. Další konkurent T-Mobile loni zvýšil tržby o 3,8 procenta na 28,27 miliardy korun. Provozní zisk stoupl o 4,4 procenta na 11,95 miliardy korun.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru