Realitní fondy, které umožňují zhodnocovat peníze v komerčních nemovitostech, prošly v uplynulých měsících zátěžovým testem. Zavřené hotely, vylidněná obchodní centra a poloprázdné kanceláře znamenaly výpadky nájmů, pokles cen budov a také přeceňování majetku v portfoliích fondů. V Česku došlo k tak náhlému konci hospodářské konjunktury, jaký ještě loni nečekali ani ti největší pesimisté.

Jak se ekonomický útlum projeví na realitním trhu? Které typy nemovitostí byly zasaženy nejvíce? A jak se situace promítla do výnosnosti realitních fondů ve druhém čtvrtletí? Na tyto otázky se v úterý zaměřila debata Hospodářských novin. Diskutovali v ní místopředseda představenstva Českomoravské Nemovitostní Josef Eim, Daniel Římal, ředitel Československého nemovitostního fondu, a Rudolf Vřešťál, předseda představenstva investiční společnosti Redside. Debatoval také David Mazáček, ředitel Institutu strategických investic při VŠE.

Záznam debaty je možné sledovat v tomto článku od úterý 29. září od 17 hodin.  

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Miroslav
Dobrý den, jak u realitního fondu poznám, že do výkonnosti je započítána také hodnota nemovitosti a ne jen výnos z pronájmů? Děkuji.
Václav
Jak vidíte vývoj cen v segmentu rodinných domů a stavebních pozemků v okolí velkých měst pro následující 2-3 roky.
Přehled realitních fondů v Česku