České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 procent. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se ve čtvrtek analytici oslovení ČTK. Nejziskovější byly na pražské burze akcie výrobce antivirových programů Avast. Největší propad zaznamenaly akcie Erste Group. Loni stouply tuzemské akcie o 13 procent.

"Pražská burza a její hlavní index PX ztratily od začátku roku 22,75 procenta, a zařadily se tak spíše ke konci pomyslného žebříčku výkonnosti," řekl ČTK makléř Wood and Company Lukáš Novotný. To je podle něj dáno tím, že téměř 44 procent indexu tvoří společnosti z finančního sektoru, který byl covidem-19 nejvíc zasažen a nepovedlo se mu ztráty korigovat.

Akcie Erste od začátku roku ztratily 42,7 procenta, akcie Avastu posílily o 17,8 procenta.

Hlavní americký index S&P 500 vyrostl od začátku roku o 4,4 procenta, uvedl ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Hlavním tahounem růstu byly podle něj technologické firmy. Evropa si letos nevede úplně nejlépe v porovnání s USA a Čínou. Index EURO STOXX 50 je zatím na minus 14,6 procenta. Zatímco německý DAX zaostává o 4,3 procenta, britský FTSE 100 o 22,1 procenta, francouzský CAC 40 o 21 procent a španělský IBEX 35 o 30 procent.

Akciové trhy letos prošly mimořádně zajímavým vývojem, uvedl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. První dva měsíce byly ve znamení rostoucí nejistoty z obecného vývoje ekonomik a postupně čím dál více z rizika koronaviru, nejprve v Asii, postupně na celém světě. V únoru a prvních dvacet dní v březnu pokles akceleroval. Dno u všech vyspělých trhů bylo ve třetí dekádě března, a to bez ohledu na to, zda v konkrétní zemi virus kulminoval, nebo ne, dodal.

Nejhorší výsledky ukázala podle Novotného rakouská burza, jejíž hlavní index ATX ztratil od začátku roku téměř 34 procent. Důvodem je to, že velkou část indexu tvoří firmy z finančního a ropného sektoru, kterým se nepodařilo po koronavirových ztrátách zásadně zotavit.

Na druhé straně pomyslného žebříčku leží Vietnam, jehož hlavní index HNX30 zpevnil od začátku roku o více než 40 procent. Investoři ocenili, že ve Vietnamu se nakazil koronavirem jen malý počet lidí.

Dobrou výkonnost ukázal také americký index NASDAQ, který sleduje technologický sektor ve Spojených státech. Ten od začátku roku zpevnil o skoro čtvrtinu, a to i přes nedávnou korekci směrem k padesátidennímu průměru. Mnohými je však technologický sektor považován za výrazně nadhodnocený, upozornil Novotný.

Dohnal upozornil na rozdíl mezi burzami v pevninské Číně a na Tchaj-wanu. Od počátku roku je Tchaj-wan v plusu tři procenta, kdežto Čína na nule. Čína byla podle něj zpočátku silně zasažená koronavirem, až paralyzovaná, zatímco Tchaj-wan má od počátku roku jen 515 případů a místo zastavování ekonomiky šel cestou sledování a domácích karantén na omezenou dobu.