Po mnoha letech soudních pří si mohla bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu oddechnout. Soudy ji osvobodily v obou kauzách, ve kterých byla řadu let obviněná. Tvrdí, že za vším byla politická snaha se jí zbavit a dosadit politicky kontrolované vedení regulátora.

HN: Před sedmi lety jsme spolu a ještě s tehdejším pražským primátorem Tomášem Hudečkem seděli na společenské akci. A mne tehdy pobavilo, jak jste si vyprávěli, kolik vás v těch vašich kauzách stojí právníci a jak to na člověka dopadá. Pana Hudečka soud zprostil obžaloby kvůli Opencard v březnu, vás ten poslední před pár týdny. Jaký to je pocit?

Musím říct, že ani když člověka po letech všeho zprostí, tak ta očekávaná úleva se nedostavila. Zničí vás to společensky, pracovně, má to dopady na rodinu... Ať chcete nebo ne, tak ta nálepka vám zůstane. I proto jsem založila Institut Aleny Vitáskové. Udělali jsme si analýzu, zda jsem ojedinělý případ. Vyšlo nám ale, že je to systémové selhání, je to systém, který sofistikovaně likviduje nepohodlné lidi.

HN: Jak dlouho ty kauzy trvaly?
Celé to trvalo asi osm let. Poslední, které říkám kauza Vesecká, byla ukončena pravomocným zprošťujícím rozsudkem senátem Krajského soudu v Brně letos v červenci. Jsem tři roky pryč z vedení úřadu a celé se to táhlo až doteď.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se