Německá obchodní společnost Metro, která provozuje velkoobchody Makro, odmítla nabídku na převzetí od investiční společnosti EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče. Ve čtvrtečním sdělení ji označila za nedostatečnou. EPGC se neúspěšně pokusila převzít Metro už loni, a to za 5,8 miliardy eur (158,5 miliardy korun). Nyní je s podílem 29,9 procenta největším akcionářem firmy.

EPGC za jednu kmenovou akcii nabídla 8,48 eura a za prioritní 8,87 eura. Držitelé kmenových akcií mají právo hlasovat na valné hromadě, s prioritními akciemi hlasovací práva spojena nejsou, ale obvykle na ně připadá vyšší dividenda.

Společnost Metro uvedla, že EPGC nabídla pouze zákonnou minimální cenu bez prémie. Nabízená cena tak firmu výrazně podhodnocuje s ohledem na výhled jejího hospodaření. Upozornila přitom, že společnost nedávno prodala ztrátové supermarkety Real a obchody v Číně a také snížila dluh, uvedla agentura DPA.

Mluvčí EPGC Daniel Častvaj v polovině září uvedl, že firma chce zvýšit podíl v Metru nad 30 procent. Nabídková cena podle něj odpovídala váženému průměru ceny akcií Metra na burze za poslední tři měsíce.

Křetínský s Tkáčem vstoupili do německé společnosti Metro v létě 2018. Snaha firmu převzít jim ale zatím nevyšla.

Společnost Metro v posledních letech prodává některé své divize, aby se mohla soustředit na klíčové velkoobchodní aktivity. Podnik má ve 26 zemích přes 770 velkoobchodů Cash & Carry, které zaměstnávají přes 150 tisíc lidí. V České republice je skupina zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center.