Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy korun) a musí ukončit činnost, informovala agentura AP. Společnost mimo jiné přiznala, že lékařům platila za to, aby vystavovali více předpisů na léky obsahující návykové opiáty.

Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády ve snaze dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje celou americkou společností. Kvůli předávkování opiáty zemřelo v USA od roku 2000 přes 470 tisíc lidí. Třetina z těchto úmrtí v roce 2018 souvisela s léky na předpis.

Peníze budou mimo jiné směřovat na léčbu závislosti na opiátech. Společnost bude rozpuštěna a z jejích aktiv vznikne nová, státní firma. Ta bude dále vyrábět léky proti bolesti, jako je i OxyContin, ale stejně tak i léky na předávkování opiáty. Zisk bude určen k potírání opiátové krize.

Purdue Pharma v roce 2019 požádala o ochranu před věřiteli. Doufala, že se jí tak podaří donutit všechny státy k urovnání žalob. Na společnost a její majitele, rodinu Sacklerových, bylo v tu chvíli podáno více než 2600 žalob.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist