Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard korun). Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Celkové tržby společnosti, které z valné většiny tvoří právě příjmy z reklamy, se ve třetím čtvrtletí zvýšily na 21,47 miliardy dolarů ze 17,65 miliardy před rokem. Analytici je přitom podle agentury Reuters odhadovali pouze na 19,82 miliardy dolarů.

Nárůstu tržeb nezabránila ani skutečnost, že Facebook se v létě stal terčem bojkotu. Skupiny bojující za lidská práva vyzvaly velké podniky, aby na platformách společnosti Facebook neinzerovaly, dokud firma nezakročí proti šíření nenávistných projevů a dezinformací. Do bojkotu se zapojila řada významných podniků, například největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola.

Facebook provozuje kromě stejnojmenné sociální sítě také aplikace WhatsApp, Instagram a Messenger.

Méně se pak dařilo sociální síti Twitter, které přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a její akcie proto po skončení obchodování oslabily o více než 15 procent. Na druhou stranu tržby společnosti díky příjmům z reklamy meziročně stouply o 14 procent na 936 milionů dolarů (téměř 22 miliard korun) a odhady naopak překonaly. 

Firma se sídlem v San Francisku uvedla, že měla ve třetím čtvrtletí 187 milionů denních uživatelů sítě, kterým se zobrazuje reklama. To je jen o jeden milion více, než ve druhém kvartálu. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že uživatelů bude 195,2 milionu.

Tržby nicméně vzrostly nejvíce od druhého čtvrtletí loňského roku. Analytici přitom čekali, že tržby se o pět procent sníží.

Podle analytika Michaela Nathansona dělají investorům starosti kromě pomalého růstu uživatelů i očekávané vyšší náklady a nejistota ohledně reklamních příjmů v závěrečném kvartálu. Firma nezveřejnila odhad na příští čtvrtletí, ale naznačila, že na její hospodaření bude mít dopad nejistota kolem amerických prezidentských voleb.

Amazonu se vedlo lépe, než se čekalo

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu korun) a překonaly odhady. Firma ve čtvrtek sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy korun).

Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovaly, že tržby budou jen 92,7 miliardy dolarů. Zisk na akcii činí 12,37 dolaru, analytici oslovení Refinitivem jej odhadovali jen na 7,41 dolaru.

Největší internetový prodejce na světě ve čtvrtek uvedl, že v letošním čtvrtém čtvrtletí očekává tržby mezi 112 a 121 miliardami dolarů. Analytici jej odhadovali jen na dolní hranici 112,3 miliardy dolarů.

Kromě boomu on-line nákupů vydělávala firma zakladatele Jeffa Bezose opět i na lukrativním obchodu s cloudovými službami. Výnosy divize cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) stouply o 29 procent na 11,6 miliardy dolarů.

Přestože čtvrtletní výsledky jasně překonaly odhady, akcie Amazonu po skončení obchodování mírně oslabily. Od začátku roku ale už přidaly více než 70 procent.

Prodeje iPhonů nesplnily očekávání

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na 12,673 miliardy dolarů (zhruba 297 miliard korun) z 13,686 miliardy dolarů před rokem. Tržby z prodeje telefonů iPhone se propadly o více než pětinu a zaostaly za očekáváním analytiků. Akcie podniku po zveřejnění výsledků ztrácely více než čtyři procenta.

Celkové tržby společnosti Apple se ve čtvrtletí, které skončilo 26. září, zvýšily na 64,7 miliardy dolarů zhruba ze 64 miliard před rokem, ačkoli analytici podle firmy Refinitiv předpovídali pokles na 63,7 miliardy dolarů. Tržby z prodeje telefonů iPhone se nicméně propadly o 20,7 procenta na 26,4 miliardy dolarů, zatímco analytici pokles odhadovali pouze na 16,2 procenta.

Apple letos představil novou generaci telefonů iPhone o několik týdnů později než obvykle, takže začátek prodeje nových modelů tentokrát nespadal do čtvrtého finančního čtvrtletí, upozornila agentura Reuters. Celkové tržby společnosti nicméně podpořily rostoucí příjmy z jiných aktivit, včetně tabletů iPad, počítačů Mac a služeb.

Majitel Googlu se vrací k růstu

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion korun) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení po skončení burzovního obchodování.

Čistý zisk Alphabetu meziročně stoupl o téměř 60 procent 11,2 miliardy dolarů. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali zisk 7,7 miliardy dolarů.

Google se poté, co se mu ve druhém čtvrtletí poprvé od roku 2004, kdy vstoupil na burzu, snížily příjmy, rozhodl poskytnout úlevy a pobídky firmám, které se u něj rozhodly inzerovat. Obchod s reklamou představoval 80 procent tržeb Alphabetu ve třetím kvartálu.

Akcie Alphabetu po skončení obchodování přidaly 4,4 procenta na 1556,88 dolaru. Hospodářské výsledky nad očekávání vykázaly v těchto dnech i konkurenti Googlu, firmy Snap a Microsoft.