Druhá vlna koronavirové pandemie tvrdě dopadá i na byznys. Firmy už během jarního omezení ekonomiky sáhly do úspor a nyní složitě hledají finance na další provoz. Podle šéfa restrukturalizací společnosti Deloitte Radima Baše ne všechny podniky využily efektivně letní čas na přípravu. Nyní by si měly připravit hned několik plánů, jak dál postupovat, pravidelně vyhodnocovat stav financí, jednat s obchodními partnery a snažit se udržet kvalitní zaměstnance.

HN: Co se nyní v době, kdy Česko řeší druhou vlnu koronaviru, ve firmách děje?

Některé obory, například dopravu, pohostinství a ubytovací služby, výrazně zasáhla už jarní celostátní karanténa a s ní spojené omezení pohybu osob a shromažďování. Zároveň byly sektory, které na změnu danou situací dokázaly flexibilně zareagovat a profitovaly z ní, například internetové obchody nebo zásilkové služby. Podniky dosud využívaly podpory státu, bylo odsunuto splácení úvěrů v objemu více než 200 miliard korun. Řada firem vyčkávala, co bude dál.

Během léta jsem nezaznamenal žádný velký nárůst restrukturalizací nebo úpadků firem. Nutno říci, že pomoc, kterou vláda firmám nabídla, měla prokazatelně pozitivní efekt na ekonomiku. Třeba program Antivirus využilo množství firem, stejně tak institut mimořádného moratoria nebo moratoria na splátky úvěrů. Toto v první šokové vlně řadě podniků pomohlo a umožnilo jim stabilizaci. Na druhou stranu, u nezdravých firem mohla státní pomoc vést pouze k umělému odsunutí problému v čase.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.