Druhá vlna koronavirové pandemie tvrdě dopadá i na byznys. Firmy už během jarního omezení ekonomiky sáhly do úspor a nyní složitě hledají finance na další provoz. Podle šéfa restrukturalizací společnosti Deloitte Radima Baše ne všechny podniky využily efektivně letní čas na přípravu. Nyní by si měly připravit hned několik plánů, jak dál postupovat, pravidelně vyhodnocovat stav financí, jednat s obchodními partnery a snažit se udržet kvalitní zaměstnance.
HN: Co se nyní v době, kdy Česko řeší druhou vlnu koronaviru, ve firmách děje?
Některé obory, například dopravu, pohostinství a ubytovací služby, výrazně zasáhla už jarní celostátní karanténa a s ní spojené omezení pohybu osob a shromažďování. Zároveň byly sektory, které na změnu danou situací dokázaly flexibilně zareagovat a profitovaly z ní, například internetové obchody nebo zásilkové služby. Podniky dosud využívaly podpory státu, bylo odsunuto splácení úvěrů v objemu více než 200 miliard korun. Řada firem vyčkávala, co bude dál.
Během léta jsem nezaznamenal žádný velký nárůst restrukturalizací nebo úpadků firem. Nutno říci, že pomoc, kterou vláda firmám nabídla, měla prokazatelně pozitivní efekt na ekonomiku. Třeba program Antivirus využilo množství firem, stejně tak institut mimořádného moratoria nebo moratoria na splátky úvěrů. Toto v první šokové vlně řadě podniků pomohlo a umožnilo jim stabilizaci. Na druhou stranu, u nezdravých firem mohla státní pomoc vést pouze k umělému odsunutí problému v čase.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.