V aukci kmitočtů pro novou generaci mobilních sítí 5G byly tento měsíc rozdány karty na rozvoj technologie, která má přinést násobně rychlejší internet a posunout vpřed hlavně tuzemský průmysl. 5G umožní rozvoj samořiditelných aut nebo internetu věcí (IoT) a firmám pak větší automatizaci.
V dražbě zorganizované Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) tento měsíc si klíčové kmitočty v pásmu 700 megahertzů rozebrali současní provozovatelé mobilních sítí − O2, T-Mobile a Vodafone. Čtvrtý velký operátor, po kterém politici volali, se neobjevil. Dražily se ale také frekvence v pásmu 3400 až 3600 MHz, které jsou vhodné jen pro pokrytí měst. Tyto frekvence získali jak tři současní operátoři, tak tuzemské firmy CentroNet a Nordic Telecom. ČTÚ pravidla nastavil tak, že tito nováčci nemusí stavět vlastní celostátní síť a mají právo na takzvaný národní roaming − přístup do národní sítě, kterou postaví O2. To se vztahuje i na firmu Poda, která již získala frekvence na pokrytí měst v jiné aukci v roce 2017 a tentokrát v aukci neuspěla.
Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) říká v rozhovoru pro HN, že výsledkem aukce bude tlak na zlevňování i pro běžné spotřebitele. Ten v minulosti chyběl, protože byl podle něj telekomunikační úřad málo aktivní. "ČTÚ měl být v minulosti daleko aktivnější, měl daleko víc tlačit. Hráči na telekomunikačním trhu pak měli skutečně velký prostor," říká Havlíček, který je ve vládě Andreje Babiše také vicepremiérem pro ekonomiku. Podle Havlíčka je aukce oproti minulým dražbám úspěch, protože přivede na trh tři nové hráče a na telekomunikačním trhu se zostří konkurence.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist