Kvůli koronakrizi je jen v Evropě ohroženo bezmála 10 milionů pracovních míst, a to zejména ve službách, stavebnictví či v gastronomii. Tuto pesimistickou předpověď představila v rámci nedávné konference "Kam kráčíš Česko" společnost McKinsey.

Ohrožení ovšem nemusí znamenat definitivní ztrátu, pokud se firmy i zaměstnanci včas přizpůsobí novým podmínkám, které pod tlakem protiepidemických opatření po celém světě nabraly nevídanou dynamiku. Státy, firmy i zaměstnanci se budou muset víc přizpůsobit podmínkám on-line ekonomiky, aby se masivní ztrátě pracovních míst zabránilo.

"Pro většinu pracovníků to bude znamenat výraznou změnu ve formě vykonávání práce včetně učení se práci s daty," uvedl Tomáš Karakolev z české pobočky McKinsey, který vede oddělení pro strategii a korporátní finance ve střední a východní Evropě.

Inovace a digitalizace byly i tématem posledního setkání expertů v rámci Fóra HN, které se konalo v úterý 8. 12.

Aktuálnost tématu potvrzují i čísla z uplynulých let, kdy inovace a digitalizaci hnala potřeba zvyšování produktivity práce a konkurenceschopnosti.

On-line ekonomika v evropském regionu rostla mezi lety 2017 a 2019 o necelých osm procent ročně a její velikost činila 94 miliard eur. Jen za prvních pět měsíců letošního roku ale odvětví posílilo meziročně o více než 14 procent.

O tom, jak na tento růst naskočit a vytěžit z toho pro tuzemské firmy a jejich zaměstnance co nejvíc, diskutovali v rámci Fóra HN předseda představenstva a šéf Komerční banky Jan Juchelka odpovědný v NERV 2020 za oblast digitalizace služeb, zakladatel a CEO Rockaway Capital SE Jakub Havrlant, který se v NERV 2020 zabývá inovacemi a digitalizací, Martin Borovka, předseda představenstva a generální ředitel EUROVIA CS, a Petr Dvořák, generální ředitel Vodafone Česká republika.  

Do debaty mohli čtenáři posílat své dotazy:

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Kdyz budou vsechny zeme inovovat, nektere budou mit vyhodu. Ktere to budou? Jakou vyhodu budou mit? Je vhodne (pohled male zeme) zamerit se na specificke obory, nebo obecne? Jakou roli bude hrat kultura (obecne uroven spolecnosti)? Bude do vyuky zakladnich skol zavedena vyuka inovaci (metody, pravo, ekonomie) na ujmu cestiny (literatury), dejepisu, teoreticke chemie? Je nynejsi stav digitalizace dostatecny nebo nedostatecny prip. prebytecny.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru