Vývojářské studio DataSentics, které se specializuje na práci s umělou inteligencí a strojovým učením, vytvořilo nástroj, který ulehčí život lidem se zrakovým postižením. Aplikace nazvaná Shelf Inspector jim prostřednictvím telefonu řekne, jaké zboží před nimi leží v regálu v obchodu a kolik stojí. Jde o jeden z řady příkladů, jak se nejnovější technologie včetně práce s velkými daty využívají nejen pro byznys, ale i pro charitativní účely.

Neziskové organizace mohou díky datům výrazně rozšířit svou působnost, jednou ze společností, které je v tomto úsilí podporují, je také Microsoft. Ten na začátku loňského roku vyhlásil spolu se Sdružením VIA soutěž  AI for Accessibility Hackathon, která si dala za cíl usnadnit lidem se zdravotním postižením nakupování, práci a podnikání a také podpořit jejich zaměstnávání. Jedním z vítězů soutěže se stala právě aplikace Shelf Inspector. 

Související

To ale není vše, příkladů pomoc je mnohem víc, podporu ve formě grantu získala například i nezisková organizace Alka wildlife, která sleduje na Vysočině populace syslů a snaží se zabránit jejich vyhubení. 

V dalším díle seriálu článků a videí o tom, jak data pomáhají, vám právě tyto dvě tyto neziskovky představíme.

O datech a lidech
Související

Komentáře ke článku

LUKAS MACH 23.02.2021 23:56
To na Androidu umi cca rok Google Lookout: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.accessibility.reveal&hl=en&gl=US Tady je popsane, jak to delame: https://ai.googleblog.com/2020/07/on-device-supermarket-product.html
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru