Německý Volkswagen plánuje vybudovat v blízké budoucnosti v Evropě šest továren na baterie do aut. Vicepremiér a dvojministr Karel Havlíček slibuje, že vláda udělá vše pro to, aby jedna továrna vznikla v Česku. S jeho sliby máme své zkušenosti, nicméně můžeme očekávat, že se v blízké budoucnosti rozběhne hned několik závodů.

Jeden z nich bude klasický, skoro bychom mohli říci devadesátkový: Kdo získá pro budoucnost automobilového průmyslu tolik ceněnou zahraniční investici a ještě víc svoji zemi udělá závislou na automobilovém průmyslu – i když pravda, v případě továrny na baterie to bude víc závislost orientovaná na budoucnost. Kromě Česka si totiž na továrnu Volkswagenu brousí zuby i na Slovensku nebo v Polsku.

Druhý závod se bude týkat surovin pro baterie potřebných. Česko má svoje zkušenosti s mnoha řečmi o těžbě lithia, i když podle Havlíčka nemusí být rozhodnutí o umístění nové továrny na těžbu přímo navázané. Zásadní českou zkušeností s lithiem tak zatím spíš zůstává předvolební dezinformace z podzimu 2017, šířená původně z proruských serverů pozdějším vítězem voleb Andrejem Babišem, což jsme v HN doložili podrobnou analýzou. Tehdy tato dezinformace nepochybně poškodila sociální demokracii.

Ale vraťme se zpět k automobilům a bateriím. Už dávno skončila doba, kdy se velké automobilky vysmívaly Tesle a dalším průkopníkům. Místo toho se tradiční výrobci automobilů snaží dohnat zameškané. Jak moc právě Volkswagen ztrácí, je možné vidět při detailní analýze modelu ID.3, který by jako základ elektromobilu mohl být prý pro ostatní automobilky vzorem. Proti Tesle ale ztrácí v nákladech i v technickém řešení. Nejvíce je to znát na ceně – hádejte čeho? Ano, baterie.

Výběr týdne

Máte na jaro kolo? Pospěšte, nebudou

Je možné, že nové kolo si teď nekoupíte. Auta nemají dostatek čipů, na výrobu kol v Česku chybí součástky. Tady jsou vysvětlené dva základní důvody, proč tomu tak je.

Dramox jede

Český divadelní Netflix překvapil všechny zúčastněné: investory, diváky i divadla, která se mohou těšit na první příjmy ze sledování her on-line.

Češi nakupují nemovitosti a pozemky jako diví

Výše objemu hypoték v únoru trhla rekord. Hlavním důvodem jsou stále rostoucí ceny nemovitostí.

Juříčkovo odcházení

Pavel Juříček vysvětluje, jak firmu Brano postupně předává dětem, jak má politiky plné zuby a co je jeho představa o slušném platu pro technologa výrobní linky.

On-line seznamky jedou

Lidé si chtějí nacházet nové partnery i v lockdownu, investoři to vidí jako příležitost. Zajímavý pohled do bujícího světa on-line seznamek.

Herních konzolí bude i dále málo

Vytrvalostní běžec a manažer Alzy Petr Bena hovoří o situaci v on-line obchodu po roce pandemie a o expanzi do zahraničí.

Spojování bank v Česku nekončí

Jan Sadil z ČSOB vidí v Česku ještě další možnosti, jak se banky mohou spojovat. Největší banky na českém trhu se ale podle něj nemají důvod bát rostoucí konkurence.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru